Grabar-Kitarović
Hrvatska vjeruje kako se u BiH mora poštivati načelo jednakopravnosti sva tri naroda
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Hrvatska, Austrija i Slovenija složii su se u utorak u Salzburgu na trilateralnom sastanku predsjednika triju država da treba nastaviti raditi na budućnosti Europske unije i prvenstveno uložiti zajedničke napore na rješavanju problema migracija, klimatskih promjena i posljedica Brexita.
Na četvrtoj po redi trilaterali u Salzburgu su se sastali Kolinda Grabar-Kitarović, Alexander Van der Bellen i Borut Pahor.
"Naše tri zemlje vjeruju u europski projekt i budućnost Europske unije i tu je hrvatski stav čvrst: po pitanju načela solidarnosti, slobode, razumijevanja i poštivanju ljudskih prava u Europi, ali i vjere u uniju suverenih, jednakopravnih država", kazala je predsjednica Hrvatske.
Poručila je kako će zemlje nastojati raditi na tome da europski prostor bude najprosperitetniji i najsigurniji prostor u globaliziranom svijetu, piše Hina.
Također je rekla da je Hrvatska protiv svake vrste EU koja bi podrazumijevala Europu u nekoliko brzina.
"Odlučno se protivimo Uniji koja bi podrazumijevala Europu u nekoliko brzina. Vjerujemo u Uniju kohezije koja poboljšava standarde života i infrastrukturu u svim našim državama koja već postoji u drugim državama EU", poručila je Grabar-Kitarović.
Prema njezinoj ocjeni, najveći izazovi osim Brexita su kako nastaviti dalje u bloku 27-orice promovirati europske vrijednosti i proširiti ih na područje jugoistočne Europe pa tako i u BiH.
"Stabilnost te države je od najveće važnosti za stabilnost regije i Hrvatska snažno podržava put BiH u EU i NATO", rekla je Grabar- Kitarović i izrazila nadu i vjeru da će ta zemlja dobiti status kandidata.
Također nije propustila naglasiti da Hrvatska vjeruje kako se u BiH mora poštivati načelo jednakopravnosti sva tri naroda te još jednom izrazila bojazan zbog umiješanosti "treće strane" u procese u BiH.
Osvrnula se i na sigurnosnu situaciju na jugoistoku Europe i kazala da je "prilično složena".
"Turska za sada radi dobar posao u zadržavanju migranata, no promijeni li se to, to bi destabiliziralo taj dio Europe (...) duboko vjerujemo da tzv. zapadnobalkanska ruta mora ostati zatvorena", rekla je predsjednica Hrvatske govoreći o izazovu migracija.
Austrijski predsjednik je kazao da budućnost EU-a ovisi o zajedništvu 27-orice, "a možda i 28-rice".
"Moramo se držati zajedno", kazao je šef austrijske države i pozvao mlade ljude da podrže EU politički i emotivno, jer je "njihova budućnost u pitanju", piše Hina.
Također smatra da je važno zadržati europsku perspektivu šest zemalja zapadnog Balkana.
"Te države moraju i trebaju prihvatiti i razumjeti da su politike Europske unije da postanu punopravne članice te da je to u njihovom interesu kao što je to i u interesu EU", rekao je.
Slovenski predsjednik Pahor rekao je da Slovenija dijeli slična stajališta glede budućnosti EU-a te europske perspektive zapadnog Balkana.
Prvi trilateralni sastanak predsjednika triju država održan je u ožujku 2014. u Beču, kada su Borut Pahor i Heinz Fischer razgovarali s tadašnjim hrvatskim predsjednikom Ivom Josipovićem.
Potom je 2015. godine u Logarskoj dolini održan sastanak Pahora i Fischera s novom hrvatskom predsjednicom, a trećem susretu je domaćin bila Hrvatska.
Tada je u ožujku 2016. predsjednica Grabar-Kitarović u Varaždinu ugostila Pahora i Fischera.