Nema više pucnjave

Hrvatska zabranila petarde

Saborski zastupnici na drugom čitanju jednoglasno su podržali izmjene Zakona o eksplozivnim tvarima.
Vijesti / Flash | 18. 12. 2020. u 11:11 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Hrvatski sabor je izglasao Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja. Na drugom čitanju saborski zastupnici jednoglasno su podržali zabranu petardi i redenika kategorija F2 i F3.

Nisu prihvaćeni amandmani zastupnika Davora Dretara i Kluba zastupnika zeleno-lijevog bloka da se uporaba ostale bučne pirotehnike iz tih kategorija dopusti samo u razdoblju od 31. prosinca do 1. siječnja.

''Sretni smo što se, nakon osam godina naše kampanje za zabranu svih vrsta petardi, današnjim izglasavanjem u Saboru dogodio dugoočekivan povijesni trenutak za Hrvatsku. Zahvaljujemo Ministarstvu unutarnjih poslova i saborskim zastupnicima koji su uvažili apele udruga, javnosti, stručnjaka i institucija za prestanak terora petardama”, izrazio je zadovoljstvo Luka Oman, predsjednik udruge Prijatelji životinja.

Dodao je da je šteta što nije prihvaćen i logičan prijedlog da se uporaba ostale bučne pirotehnike dopušta samo na Silvestrovo i Novu godinu, što svakako treba propisati sljedećim izmjenama Zakona, javlja DalmacijaNews.

Pojašnjava da je aktualna dozvola uporabe pirotehnike 27., 28., 29. i 30. prosinca nelogična jer tih dana ništa se ne slavi, a praskovi pirotehničkih sredstava plaše ljude i životinje te često izazivaju ozljede ruke, šake ili oka:

''Cilj je smanjiti te stravične ozljede djece, kao i pomoći ljudima koji moraju, umjesto proslave, svake godine provoditi blagdane zatvoreni u kući, pod sedativima, sa spuštenim roletama, strepeći hoće li njihovi prestravljeni ljubimci preživjeti pucanje ili će umrijeti od zastoja srca'', naveo je.

Podsjeća da su ne tako davno sva pirotehnička sredstva kategorija F2 i F3 bila zabranjena tijekom cijele godine: ''Stoga ove izmjene smatramo prvim koracima prema većoj sigurnosti građana i životinja. Moramo misliti na dobrobit kućnih, domaćih i divljih životinja, starijih osoba, srčanih i drugih bolesnika, epileptičara, ljudi koji boluju od PTSP-a, a i na zaštitu imovine i smanjenje onečišćenja zraka''.

Onečišćenja zraka štete oboljelima od respiratornih bolesti koje su povezane uz Covid-19, što je, uz već jasne razloge za zabranu, dodatni razlog što su mnogi gradovi i države donijeli odluke o zabrani korištenja pirotehničkih sredstava u prosincu. No i praksa od ranijih godina pokazuje da se diljem svijeta slavi atraktivnom tihom pirotehnikom i svjetlosnim efektima korištenjem dronova, lasera i reflektora.

Kopirati
Drag cursor here to close