Tranzitno područje
Iako nema velikog priliva migratana, policija je na oprezu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''BiH nije izložena masovnom migracijskom pritisku, ali migranti iz zemalja visokog migracionog rizika pojedinačno i u manjim grupama nastoje da koriste teritoriju BiH kao tranzitno područje na putu prema zemljama EU''¸, potvrđeno je Srni u Graničnoj policiji.
"Aktualna situacija u Srbiji i Makedoniji, gdje već duže boravi veći broj migranata, ukazuje na moguće aktivnosti migranata i pronalaska alternativnih ruta kretanja prema zemljama EU, koje mogu uključivati i BiH", ocjenjuju u Graničnoj policiji BiH.
Jedinica Granične policije Bijeljina u siječnju je u dva slučaja ilegalnog prelaska otkrila pet državljana Sirije i po dva državljanina Afganistana i Iraka, potvrđeno je Srni u Graničnoj policiji BiH.
U veljači je u devet slučajeva u ilegalnom prelasku granice pronađeno 13 državljana Pakistana, pet Avganistana, tri Sirije, dva Alžira i po jedan državljanin Iraka, Irana i Palestine, a otkrivena je i jedna osoba bez državljanstva, te četiri ilegalna migranta s područja Kosova.
Pripadnici Jedinice granične policije Bijeljina su, u suradnji sa službenicima Centra javne sigurnosti Ministarstva unutarnjih poslova Republike Srpske, 25. veljače otkrili dvije grupe ilegalnih migranata u blizini graničnog prijelaza Rača.
Pronađenih 20 osoba afroazijskog porijekla predano je pripadnicima Službe za poslove sa strancima BiH koji su pokrenuli proces njihove readmisije, propisane Sporazumom o readmisiji sa Srbijom, javlja Srna.
Na carinskom terminalu u Rači 13. ožujka su, prilikom pregleda kamiona iz Srbije, otkrivena tri ilegalna migranta, dva Indijca i Pakistanac bili su sakriveni u tovarnom prostoru kamiona u kojem je državljanin Srbije prevozio ivericu iz Rumunjske u BiH.
U Graničnoj policiji BiH navode da otkriveni ilegalni migranti uglavnom surađuju sa policijom i daju izjave o ljudima koji su im pomogli oko ilegalnog prelaska granice, a do sada nisu evidentirani nikakvi incidenti prilikom otkrivanja migranata.
"Migranti u BiH uglavnom ulaze pješke, zaobilazeći granične prelaze, a u nekoliko slučajeva otkriveni su kao slijepi putnici u teretnim vozilima. Granična policija BiH u martu 2017. pojačala je kontrolu teretnih vozila na granici sa Srbijom i Crnom Gorom prilikom ulaska u BiH", istaknula je glasnogovornica Granične policije Sanela Dujković.
Prema njenim riječima, s ciljem nadziranja granice poduzima se niz preventivnih i represivnih mjera i radnji kao što su patroliranje, nadzor i promatranje, prikupljanje obavještajno-sigurnosnih podataka, postavljanje zasjeda i kontrolnih punktova, a sprovode se i operativne akcije i mješovite patrole.
Kako bi se što uspješnije borili s ilegalnim migracijama i drugim oblicima prekograničnog kriminala, Granična policija BiH sudjeluje u identifikaciji i zaprečivanju mjesta pogodnih za ilegalne prelaske granice, što predstavlja jednu u nizu metoda koje doprinose efikasnijem nadzoru.
Projektom zaprečivanja lokacija pogodnih za ilegalni prelazak kopnene granice motornim vozilima između BiH i Hrvatske, 2008. godine je zapriječeno 68 lokacija, od 118 identifikacijskih na teritoriju BiH.
Projektom zaprečivanja sporednih putova pogodnih za ilegalni prelazak granice između BiH i Crne Gore identificirane su 44 lokacije pogodne za ilegalne prelaske, od čega su 22 zapriječila nadležna tijela BiH, a 22 lokacije nadležna tijela Crne Gore.
Između BiH i Srbije realiziraju se aktivnosti na zaprečavanju 13 identificiranih lokacija, a 2015. godine parafiran je "Elaborat zaprečivanja putnih pravaca pogodnih za ilegalni prelazak granice između BiH i Srbije prijevoznim sredstvima".
U Graničnoj policiji kažu da se ovo zaprečivanje obavlja kamenim blokovima ili rampama, a zapriječena mjesta redovno nadziru službenici Granične policije BiH i ministarstava unutarnjih poslova susjednih zemalja.
U 2016. godini Granična policija BiH je sa kolegama iz ministarstava unutarnjih poslova Srbije, Hrvatske i Crne Gore realizirala 3.638 mješovitih patrola.