Žrtve
Institucije protiv žrtava: U ratu silovano 50.000 osoba
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Savez logoraša BiH upozorio je da je i nakon 22 godine od potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma u BiH prisutna stigmatizacija žrtava seksualnog nasilja, koje nisu ostvarili svoja prava i dobili adekvatnu zaštitu, te su potpuno nevidljivi i zanemareni u društvu.
''Svjedoci nemaju nikakvu zaštitu, a neosjetljivost institucija društva prema preživjelima ratnog silovanja je raširena. Upravo to je jedan od glavnih uzroka zašto se preživjeli odlučuju da šute i da se sami nose sa svojom traumom'', priopćeno je iz Saveza povodom Međunarodnog dana eliminacije seksualnog nasilja u konfliktu.
Navode da je praksa dokazala da bh. institucije, koje bi trebale štititi prava preživjelih često predvode takvu stigmatizaciju.
"Inertnost sustava naspram žrtava silovanja i ostvarivanja njihovih prava je dostigla svoj vrhunac, pa se pitamo, hoće li za koju godinu imati tko svjedočiti i boriti se za ljudska prava i slobode onih koji su preživjeli torture silovanja i seksualnog zlostavljanja i ratu", navodi se.
Iz tog razloga Savez logoraša BiH poziva institucije da preuzmu odgovornost i poduzmu potrebne radnje za osiguranje adekvatnih prava žrtvama seksualnog zlostavljanja i silovanja, kao i žrtvama bilo kojeg oblika ratne torture u BiH.
Tijekom rata u Bosni i Hercegovini, prema procjenama UN-a, silovano je najmanje 50.000 muškaraca, žena i djevojčica, a samo u logorima više od 25.000. Silovanje i seksualno nasilje je korišteno kao ratna strategija i oružje, a točan broj žrtava ovih tortura nikada neće biti moguće utvrditi, navedeno je u priopćenju Saveza logoraša BiH.