Visoki predstavnik

Inzko: Mostar mora ostati multietnička jedinica lokalne samouprave

Vijesti / Flash | 13. 06. 2016. u 10:26 Z.D.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Valentin Inzko izjavio je kako se nada da će BiH na sastanku Vijeća EU idućeg mjeseca u Bratislavi dobiti “zeleno svjetlo”, odnosno upitnik čime bi ostvarila novi korak ka članstvu te da mora provesti brojne reforme ako želi ići ukorak s ostatkom Europe.

"Iskreno se nadam da će se to dogoditi što prije, onda kada budu ispunjeni svi preduvjeti. Međutim, to je zadaća za vođe i institucije ove zemlje, a odluka je, naravno, na zemljama članicama EU. Uvijek sam zagovarao što ranije stjecanje statusa kandidata i članstvo odmah nakon što BiH ispuni sve uvjete. To je važno za BiH, s obzirom na to da bi pokrenulo prijeko potrebne promjene. BiH mora provesti brojne reforme ako želi ići ukorak s ostatkom Europe, ali što je još bitnije, i ako želi nešto poduzeti u pogledu brojnih izazova s kojima se građani svakodnevno suočavaju. Bitno je ubrzati tempo reformi. Trebamo rezultate već sada. Nakon niza godina sporog napretka, sasvim je jasno kako postoji potreba da se što prije ubrza provedba reformi“, kazao je Inzko u intervjuu za Večernji list.

Na pitanje što je trenutačno najveći izazov za bh. vlasti kada je u pitanju europski put, visoki predstavnik ističe kako BiH treba osigurati određenu razinu političke volje i konsenzusa kao potporu procesu pridruživanja.

Istodobno smatra kako su zemlji potrebni opipljivi rezultati te da je BiH potreban istinski pozitivan napredak, a ne "prazne priče koje pozivaju na podjele“.

"Huškačka i isprazna retorika, iako netko može nastojati to objasniti predizbornim razdobljem, ne može se opravdati, s obzirom na to da truje ozračje u BiH i otežava napredak. Nadalje, lideri u BiH trebaju žurno poduzeti aktivnosti u cilju provedbe konkretnih reformi. Kada vladajuće koalicije u Federaciji s ponosom objavljuju da su se suglasile koje će stranke kontrolirati koja javna poduzeća, pri čemu nisu uspjele postići napredak o bitnim pitanjima kao što su Mostar i ispunjavanje uvjeta koje je definirao EU, građani s pravom gube vjeru u politički sustav“, istaknuo je Inzko.

Dodao je kako će uspjeh na putu prema EU zahtijevati, ne samo reforme koje će promijeniti gospodarstvo i društvo BiH nabolje, nego će biti potrebno promijeniti i način vođenja politike tako što će se reći “prekinite trošiti svu svoju energiju na retoriku koja potiče podjele, prestanite trošiti svu svoju energiju na raspodjelu povlastica koje nosi vlast, počnite trošiti veći dio energije radeći u korist građana koji su vas izabrali”.

"Nisam siguran da je ta poruka doprla tamo gdje je trebala. EU je utvrdio jasne ciljeve za BiH. Mehanizam za koordinaciju, usvajanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, konkretan napredak u okviru provedbe programa reformi i objavljivanje rezultata popisa neki su od najvažnijih ciljeva. Apeliram na stranke da u danima koji su pred nama naprave pomake“, napominje visoki predstavnik u BiH.

Na upit što znači brojnost pojedinih naroda u BiH kada je u pitanju budućnost, funkcioniranje i način odlučivanja u zemlji, Inzko smatra kako tko god misli da se obični brojevi mogu koristiti kao političko sredstvo da se stvari promijene u smislu kako funkcionira pravni okvir BiH, grdno griješi.

Ističe kako bi to samo moglo dalje zakomplicirati i ugroziti odnose unutar zemlje te da su BiH potrebni konstruktivni dijalog, povjerenje i suradnja, a ne upotreba brojki kao političkog sredstva.

Odgovarajući na pitanje boji li se da će predizborna kampanja dodatno radikalizirati političke odnose u zemlji, visoki predstavnik u BiH kaže kako se boji da se neke posljedice već mogu vidjeti.

"U ovom trenutku neću spominjati imena, ali ima nekih koji se očito ne mogu oduprijeti iskušenju da pozornost birača skreću sa stvarnih problema ove zemlje tako što dižu međunacionalne tenzije (...). Ono na što sam posebice osjetljiv, i nadam se da se takve epizode neće ponavljati, je potreba da lideri na svim stranama prestanu hvaliti ili veličati ratne zločince. To je potpuno neprihvatljivo. Svi govore kako žele stupiti u članstvo EU, ali takvo ponašanje je potpuno neeuropsko. Ovoj zemlji trebaju pozitivno liderstvo i državničko ponašanje. Svima bi bilo od koristi da toga ima malo više“, naveo je, uz ostalo.

Kada je u pitanju Mostar, visoki predstavnik je ponovio temeljno načelo međunarodne zajednice - da Mostar mora ostati jedinstvena, koherentna, multietnička jedinica lokalne samouprave, s određenom razinom lokalnih ovlasti/uprave ispod razine grada.

Osvrnuo se i na Javni RTV servis, kazavši kako se nada da BiH neće biti prva zemlja koja će ostati bez Javnog servisa te da ne vidi kako političari to mogu opravdati pred građanima.

"Ono što žurno treba uraditi jest doći do rješenja koje osigurava jedinstvenu i jednostavnu metodu financiranja diljem BiH za cjelokupan PBS sustav i koji će osigurati financijsku stabilnost i neovisnost PBS-a. Nadležna tijela trebaju konačno završiti s provedbom Zakona o Javnom RTV sustavu uspostavljanjem korporacije javnih RTV servisa BiH koja će omogućiti početak procesa digitalizacije“, naglasio je, uz ostalo, Inzko.

Kopirati
Drag cursor here to close