Nova ruta
Izbjeglice u Njemačku stižu preko Slovenije
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Zbog oštrijih mjera na granici Mađarske i Austrije prema izbjeglicama zadnjih je dana sve više slučajeva da izbjeglice za put prema Austriji i Njemačkoj koriste obilazak preko Slovenije.
Kako navode slovenski mediji, slovenska je policija u subotu rano ujutro neposredno pred graničnim prijelazom Šentilj prema Austriji, pri pokušaju ilegalnog ulaska u susjednu državu, zaustavila kombi rumunjske registracije u kojemu je otkrila 21 osobu, državljane Irana i Afganistana. Kombi je vozio 43-godišnji Rumunj, a utvrđeno je da je ilegalno s vozilom i izbjeglicama ušao u Sloveniju iz Mađarske.
Istodobno, austrijske vlasti objavile su da su u subotu na području Šentilja na svojoj strani zaustavili 43 izbjeglice iz Iraka i Sirije koji su u Austriju ušli iz Slovenije.
Austrija i Slovenija imaju bilateralni sporazum o vraćanju osoba koje nedopušteno prijeđu granicu, ali je slovenska policija u vezi sa spomenutim slučajem navela da ih austrijski kolege nisu obavijestili o osobama koje su ilegalno prešle granicu niti za to dali materijalne dokaze pa je izručenje spomenutih izbjeglica Sloveniji upitno.
Slovenska policijska uprava u obavijesti medijima navela je kako i dalje izvodi pooštrene kontrole i druge operativne mjere na zajedničkoj granici s Austrijom i da će to i dalje provoditi.
Pariz i Berlin žele poštivanje granica
Francuska i Njemačka će biti u velikoj žurbi u ponedjeljak u Bruxellesu kako bi Europa mogla učiniti da se poštuju njene granice, izjavio je u ponedjeljak francuski predsjednik Francois Hollande.
''Konkretno, to znači da centri za registraciju u Grčkoj, Italiji, Mađarskoj treba da učine da se izbjegne ovo što se događa danas. Mi ćemo biti vrlo oprezni i u žurbi'', rekao je on na margini jednog putovanja na istok zemlje.
Francuska, koja se angažirala da primi 24.000 izbjeglica ove i sljedeće godine, upozorila je u nedjelju Europljane na rizik od kašnjenja u uspostavljanju centara za registraciju izbjeglica u zemlje dolaska i u vezi dogovora o njihovom upućivanju.
''Ako ostavimo puno vremena, neće biti kontrole prijema ovih izbjeglica'', ocijenio je francuski državni tajnik za europske poslove Harlem Desir.
Pariz i Berlin brane princip obaveznog mehanizma za azilanate u EU-u, kojem se protivi nekoliko zemalja bivšeg europskog bloka koje su ušle u Uniju od 2004. godine (Mađarska, Poljska, Republika Češka i Slovačka).
Kontrole na granici će trajati nekoliko tjedana
Kontrole na granici koje je ponovo uvela Njemačka u nedjelju da bi "zadržala" priliv izbjeglica, trebalo bi da traju najmanje nekoliko tjedana, rekao je u ponedjeljak ministar unutarnjih poslova Bavarije, glavne luke za ulazak imigranata u Njemačku.
''Ove kontrole bi trebale trajati najmanje nekoliko tjedana, rekao je za radio Bayrischer Rundfunku Joachim Hermann, ministar unutarnjih poslova Landa, državne regije Bavarske, koja graniči s Austijom.
''Moramo imati jače kontrole jer smo posljednjih dana konstatirali da veliki broj onih koji dolaze nisu prave izbjeglice'', rekao je ministar-konzervativac CSU-a, bavarske stranke saveznice s CDU, kancelarke Angele Merkel.
Zemlja očekuje da primi 800.000 zahtjeva za azil u 2015. godini, što je rekord u Europi.
U Beču prenoćilo 5.500 izbjeglica
U nužnim smještajima u Beču je u noći između nedjelje i ponedjeljka prenoćilo 5.500 izbjeglica, 800 ih je spavalo na glavnom i na zapadnom kolodvoru.
U nedjelju je na zapadni kolodvor u Beču stiglo 7.000 osoba. Situacija je mirna.
Pored dosadašnjih 3.900 kreveta na raspolaganje je stavljeno dodatnih 800 kreveta. Izbjeglice bi trebale biti smještene u dva paviljona bečkog gerijatrijskog centra „Wienerwald“, gdje ima ukupno 4.700 kreveta.
Na glavnom kolodvoru je zbrinuto 500 ljudi a na zapadnom kolodvoru 300.