Smrtna kazna

Izvršenjem smrtne kazne greške u radu pravosuđa nije moguće ispraviti

Europski i svjetski dan borbe protiv smrtne kazne, 10. listopad 2024. godine: Zajednička izjava visokog predstavnika Europske unije i generalnog tajnika Vijeća Europe
Vijesti / Flash | 10. 10. 2024. u 09:34 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Smrtna kazna je nečovječno, ponižavajuće postupanje odnosno kazna, kojom se u potpunosti oduzima ljudsko dostojanstvo, napisali su u zajedničkoj izjavi visokog predstavnika Europske unije i generalnog tajnika Vijeća Europe.

''Povodom Europskog i Svjetskog dana borbe protiv smrtne kazne, Europska unija (EU) i Vijeće Europe snažno ističu svoje nedvosmisleno protivljenje smrtnoj kazni i njenom ponovnom uvođenju, u svim slučajevima i u svim okolnostima. Pozdravljamo rastuću podršku širom svijeta ukidanju smrtne kazne. Više od dvije trećine svih zemalja je ukinulo smrtnu kaznu u svojim zakonima ili praksi. Prošle godine je zabilježen najniži broj zemalja koje su izvršile pogubljenja u povijesti'', navode u zajedničkoj izjavi.

Unatoč tom trendu ukidanja, dodaje se, smrtna kazna se još uvijek izvršava u nekolicini zemalja.

''Pet zemalja s najvećim brojem pogubljenja u 2023. godini su bile Kina, Iran, Saudijska Arabija, Somalija i Sjedinjene Američke Države. Prema izvještajima, samo u Iranu je izvršeno 74% svih zabilježenih pogubljenja. Veliku zabrinutost izaziva upotreba azotne hipoksije u Sjedinjenim Američkim Državama, kontroverzne metode pogubljenja. Bjelorusija je jedina zemlja na europskom kontinentu koja još uvijek provodi smrtnu kaznu'', napisali su pozivajući malobrojne preostale države koje još uvijek izvršavaju smrtne kazne da uvedu moratorij kao prvi korak ka potpunom ukidanju.

''Zagovornici smrtne kazne često svoje argumente zasnivaju na pretpostavci da ona odvraća od počinjenja krivičnih djela. Međutim, dokazi jasno ukazuju da smrtna kazna ima mali ili nikakav utjecaj na odvraćanje ili smanjenje kriminala. Smrtna kazna ne čini društva sigurnijim. Štoviše, izvršenjem smrtne kazne greške u radu pravosuđa nije moguće ispraviti. Vijeće Europe i EU su posvećeni jačanju svoje suradnje u pobijanju narativa koji promoviru ponovno uvođenje smrtne kazne, uključujući i u Europi, i poticanju otvorene i demokratske debate o njenom potpunom ukidanju u svim dijelovima svijeta'', pišu, dodajući da su odlučni podržati sve napore na jačanju transparentnosti u vezi s primjenom smrtne kazne i da ojačamo naš angažman s mladima i civilnim društvom.

Smrtna kazna je relikt prošlosti kojem nema mjesta u 21. stoljeću. Sada se mora ukinuti.

Kopirati
Drag cursor here to close