Stojimo na mjestu
Ja tebi, ti meni - praksa u BiH godinama
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Naša zemlja nije ispunila nijednu preporuku koju nam je prije četiri godine dalo tijelo Vijeća Europe - GRECO. Sve su preporuke u vezi sa sprečavanjem korupcije u nekoliko oblasti, a odavno je jasno da to bh. političarima nije prioritet.
Ja tebi, ti meni - praksa potkupljivanja i korupcije u Bosni i Hercegovini ne jenjava. Godinama. Zaključuju to i u tijelu Vijeća Europe za koje je poražavajuće da nijedna od petnaest preporuka nije ispunjena.
“Prvo je pitanje nepostojećeg okvira za rješavanje sukoba interesa. Ovo je vrlo važno kako bi se spriječila korupcija prije nego što se ona zapravo pojavi”, objašnjava Gianluca Esposito, izvršni tajnik GRECO-a.
Nema političke volje
Nikada nije bilo političke volje za usvajanjem državnog zakona o sprečavanju sukoba interesa. On je trebao spriječiti da u povjerenstvu sjede parlamentarci, već da se članovi biraju na osnovu javnog poziva. Godinu od posljednjeg pokušaja, parlament ne radi, povjerenstva nema.
“Imate situaciju da nositelji funkcija mogu da obavljaju više funkcija, da se direktno koriste sukobom interesa bez ikakvih posljedica. U RS-u imamo zakon, imamo povjerenstvo, ali je toliko loš zakon da, evo, vidimo i po posljednjim primjeru, možete biti na javnoj funkciji i narodni zastupnik u isto vrijeme”, kaže Ivana Korajlić, izvršna direktorica Transparency Internationala BiH.
Korupcija u pravosuđu
Drugo - korupcija u pravosuđu. Afere, predmeti u ladicama, oslobađanje višestrukih povratnika. Sve to odavno gledamo, ali nije bitno utjecalo na karijere u ovoj oblasti. Zakon o VSTV-u mogao bi barem dijelom spriječiti nezakonitosti. Ako se ikada usvoji.
“Tužiteljstvo BiH nije imalo ni jednu zaista značajnu optužnicu za korupciju. Kada se govori o predmetima ratnih zločina, imamo preko dvadeset tužitelja koji su podigli samo 9 optužnica”, ističe Denis Džidić, urednik u BIRN-u BiH.
Financiranje političkih stranaka - priča aktuelna pred svake izbore i nakon njih. Mogućnost neprijavljivanja svih prihoda redovno otvara prostor nezakonitostima.
“Ne evidentiraju se svi prilozi, uključujući priloge stranački povezanih osoba koja su zaposlena u javnom sektoru, a što je također način izvlačenja javnog novca pogotovo iz javnih kompanija”, navodi Dario Jovanović, direktor Koalicije Pod lupom.
Stojimo na mjestu
Štrajkovi, gašenje poduzeća - ovo su direktne posljedice ovakvog stanja, a ne blistamo ni pred međunarodnim institucijama. Više puta BiH nalazila se na sivim listama Moneyvala i FATF-a. Nije isključeno da na njih nećemo ponovo.
“Postoji mogućnost da do kraja ne ispoštujemo ono što se od nas traži u vezi s Zakonom o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma, tako da, bojim se, postoje naznake da bismo tu mogli pretrpjeti štete”, upozorava Željko Šain, profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu.
Stanka u provođenju reformi trajat će barem do formiranja vlasti u našoj zemlji. Za to vrijeme stojimo u mjestu na svim poljima, pa i na listi najkorumpiranijih zemalja svijeta - od 180, mi smo na 89. mjestu, prenosi Federalna televizija.