Izazivanje vjerske i nacionalne mržnje
Jasmin Mulahusić se nije pojavio na Sudu - ne osjeća se 'dobro' ni sigurno u BiH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Jasmin Mulahusić, optužen za izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti te ugrožavanje sigurnosti, nije se pojavio na ročištu za izjašnjenje o krivnji.
Branitelj Mirza Ališah je kazao da optuženi stanuje u Luksemburgu i da zbog zdravstvenih razloga ne može putovati. Naveo je branitelj i da je dva liječnička nalaza dobio putem ''aplikacije'' i da su neformalno prevedeni.
''Drugi razlog koji je javio mnogo ranije jeste što se ne osjeća sigurnim u Bosni i Hercegovini'', rekao je branitelj optuženog i dodao kako je Mulahusić primio mnogo prijetnji.
Poziv, bez povratnice
Sutkinja za prethodni postupak Vesna Jesenković kazala je da je Sud prije dva mjeseca poslao poziv Mulahusiću putem međunarodne pravne pomoći, ali nisu primili povratnicu.
Naložila je branitelju da mora dostaviti originalne liječničke nalaze i ovjereni službeni prijevod na jedan od jezika koji su u upotrebi u Državnom sudu.
''Što se tiče prijetnji, optuženi se može obratiti nadležnim organima'', rekla je sutkinja Jesenković.
Navela je da će Sud ponovo putem međunarodne pravne pomoći Mulahusiću uputiti poziv, te će se zakazati ročište za izjašnjenje o krivnji.
U optužnici se navodi da je Mulahusić od 2021. do 2023. kontinuirano putem svojih profila na društvenim mrežama objavljivao sadržaje prema osobama koje je medijski obrađivao kreiranjem fotomontaža, te kreiranjem neistinitih sadržaja o osobama o kojima piše, s namjerom da kod njih i članova njihovih obitelji izazove osjećaj ugroženosti, nesigurnosti i straha, pa je tijekom navedenog perioda javno pozivao na otpuštanje osoba srpske i hrvatske nacionalnosti s radnih mjesta u institucijama BiH.
Veze s terorističkim organizacijama
Mulahusić je, kako se dalje navodi u optužnici, djelujući na ovaj način prema Bošnjacima koji nemaju poglede na politički život, naciju i vjeru u skladu s njihovim radikalnim shvaćanjima, vrijeđao po vjerskoj i nacionalnoj osnovi, svrstavajući ih kao pripadnike drugih konstitutivnih naroda u BiH, nazivajući ih izdajnicima i nevjernicima, javno pozivajući svoje brojne sljedbenike da ih kazne, što su ovi i učinili, tako da su na njegovim javnim objavama ostavljali komentare izrazito prijetećeg i uvredljivog sadržaja.
Mulahusić je i ranije, zbog veza s islamskim terorističkim organizacijama, bio predmet istraga pravosudnih tijela u Bosni i Hercegovini i Luksemburgu, odakle je uputio zadnje prijetnje.
S četiri različita profila na društvenim mrežama od 2021. do 2023. godine upućivao je uvrede, prijetnje, izrađivao ponižavajuće fotomontaže te na druge načine vrijeđao i ugrožavao novinare i medijske radnike, kao i druge osobe.
"Mulahusić je javno pozivao na otpuštanje s radnih mjesta u glavnom gradu BiH i u institucijama BiH osoba hrvatske i srpske nacionalnosti, samo na temelju njihovog podrijetla, nacionalnosti ili vjerskog opredjeljenja, tako što ih je dovodio u vezu s prethodnim ratnim događanjima u BiH", navodi se u priopćenju Tužiteljstva BiH.
Blizak SDA
Dodaje se kako je upućivao prijetnje i uvrede i Bošnjacima koji nemaju poglede na politički život, naciju i vjeru u skladu s njegovim 'radikalnim shvaćanjima'.
Njih je nazivao izdajnicima i nevjernicima te je javno pozivao brojne sljedbenike na društvenim mrežama da ih kazne, ostavljajući komentare izrazito uvredljivog i prijetećeg sadržaja.
Tužiteljstvo BiH navodi kako je na taj način Jasmim Mulahusić (1976.) počinio kaznena djela izazivanja nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti po kaznenom zakonodavstvu te zemlje.
Mulahusića se smatra bliskim vrhu bošnjačke Stranke demokratske akcije. Tužiteljstvo BiH ranije je navodilo da je bio predmet istraga jer ga se dovodilo u vezu s osobama bliskim Al Kaidi i drugim terorističkim organizacijama.