Čubrilović
Je li referendum prevario građane?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović izjavio je da nije točno da Dan Republike više nije republički praznik i istaknuo kako izlaskom na referendum građani nisu prevareni.
Čubrilović je objasnio kako je odlukom Ustavnog suda BiH osporen dan praznovanja, 9. siječnja, a ne Dan Republike, koji je i dalje ostao u Zakonu o praznicima Republike Srpske.
"Narodna skupština je u postupku primjene odluke Ustavnog suda BiH poduzela niz radnji i postupaka koji su uslijedili poslije prvostupanjske odluke, od upućivanja zahtjeva za preispitivanje, koji je radio tim pravnika, preko provođenja republičkog referenduma i donošenja Zakona o Danu Republike, 9. siječnju", naveo je Čubrilović za Nezavisne novine.
Tvrdnje opozicije da su prevareni građani, koji su se izjasnili na refrendumu, Čubrilović je ocijenio populističkim i bez jednog valjanog argumenta jer je usvojen zakon u skladu sa onim što su građani odlučili i u kojem jasno piše da je Dan Republike - 9. siječnja, prenosi Srna.
Ukoliko Ustavni sud BiH ponovno ospori zakon Narodana skupština će, kaže Čubrilović, opet pristupiti provođenju odluke i činit će to sve dok se ne shvati da je Dan Republike povijesna, pravna, demokratska i politička činjenica.
"U povijesti moderne Europe nije se dogodilo da netko nekome bira praznike. Praznike biraju narod ili zajednica iz svoje tradicije i povijesti i to je jedino logično i pravedno", poručio je Čubrilović.
Govoreći o priznanjima koje je dodijelila Narodna skupština, Čubrilović je ponovio da je povelje dodjeljivao Odbor za obilježavanje 25 godina postojanja i rada Narodne skupštine, koji je smatrao da bar na simboličan način treba odati priznanje pojedincima, koji su 24. listopada 1991. godine, u vrijeme kada rat u BiH nije bio ni na pomolu, donijeli odluku o formiranju Skupštine srpskog naroda u BiH.
"Odbor je smatrao da na ovaj način može odati priznanje svima koji su doprinijeli stvaranju parlamenta. Pitanje odgovornosti za počinjen zločin je u nadležnosti tužiteljstava i sudova za događaje koji su se desili mnogo nakon tog 24. listopada 1991. godine. Posebno je licemjerno da optužbe stižu i od onih koji veličaju lidera i časnike Armije BiH, koji su, također, odgovorni za ratne zločine, a samo su ih biološka smrt ili dvostruki aršini spriječili da ne budu izvedeni pred sud", rekao je Čubrilović.
Rekao kako mu je žao ako je OSCE odlučio da vrati priznanje i istakao da je činjenica da je delegacija OSCE-a u BiH značajno doprinijela razvoju demokracije, parlamentarizma i podržala institucionalno jačanje kapaciteta Narodne skupštine, ali i drugih parlamenata u BiH.