Čekamo vas
Još jedan u nizu: Dan D za vlast ili za raspad koalicije
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ili rješavanje problema, ili raspad koalicije. Trebalo bi se to saznati danas nakon sastanka predstavnika HDZ-a BiH i SDA na kojem bi se trebalo konačno utvrditi postoji li mogućnost dogovora s Demokratskom frontom o formiranju vlasti ili je višemjesečna koalicijska sapunica oduđena na propast.
Dnevni avaz je, tvrdeći da ima potvrde ''dobro obaviještenih izvora'', objavio kako HDZ BiH i SDA danas od DF-a očekuju jasan stav o tome kakav sastav Vlade Federacije BiH želi stranka na čijem je čelu Željko Komšić.
Sarajevske novine navode kako ej predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović potvrdio spremnost za ovaj sastanak, ističući kako je krajnje vrijeme da se utvrdi ima li ili nema vladajuće koalicije u FBiH.
"Smatram da se ovaj problem može riješiti za pet minuta, samo ako ima dobre volje", poručio je Čović.
No, Demokratska fronta još je jučer, uoči današnje sjednice Predsjedništva stranke, poručila kako će se u pregovorima držati onoga što se dogovorilo tijekom raspodjele resora - da DF predlaže tri Srbina i jednog Bošnjaka.
''Držimo se tog stava, jer smatramo da je DF dosta popuštao'', rekao je dopredsjedatelj Zastupničkog doma Parlamenta FBiH i član Demokratske fronte Saša Mitrović.
Kandidat Demokratske fronte za federalnog ministra energetike, rudarstva i industrije Reuf Bajrović prebacio je lopticu na koalicijske partnere i rekao kako je na njima da se dogovore.
''Mi smo spremni ako treba da se u roku od 24 sata formira državna i federalna vlast. Sada nije do nas, već do koalicijskih partnera koji trebaju odlučiti žele li da se vlast formira ili ne, pogotovo HDZ'', rekao je Bajrović te ponovio kako je DF najviše popuštala.
U HDZ-u BiH ne misle tako, pa predsjednik federacije BiH Marinko Čavara kaže kako je krivac DF, u kojem ne vidi spremnost za dogovor.
''Pokušavamo razgovarati ovih dana kako da riješimo novonastali problem u formiranju Vlade Federacije BiH, ali nisam čuo da u DF-u ima spremnosti za to. Oni raspravljaju o nacionalnom glasovanju u Vladi, što mene iznenađuje od njih, ali nama je to prihvatljivo da o tome raspravljamo, ako žele'', rekao je Čavara za portal Faktor.
U DF-u navodno strahuju da bi mogli biti marginalizirani prilikom odlučivanja u Vladi, ukoliko bi HDZ BiH imao Srbina u svojim redovima koji bi bio ključni za donošenje odluka.
''Ne znam na osnovu čega su nas opruživali da želimo etničko glasanje u Vladi, kada mi to nismo spomenuli, to je bio prijedlog HSP-a u prošlom mandatu, koji je zapravo bio njihovo posipanje pepelom. Ne znam otkud sad to'', kaže Čavara.
I SDA je opovrgnula pojedine napise da u Vladu uvodi etničko glasovanje pa je priopćenjem za javnost poručila kako na razini entiteta postoje mehanizmi kojima se, u slučaju potrebe, može zaštititi vitalni nacionalni interes bilo kojeg konstitutivnog naroda, te je sasvim nepotrebno da se Poslovnik o radu Vlade Federacije BiH mijenja na takav način.
''SDA smatra da se što prije treba otkočiti proces formiranja vlada na državnoj i federalnoj razini, da se trebamo prestati baviti nerealnim temama koje nas bespotrebno udaljavaju od životno važnih pitanja. Nakon formiranja vlasti što prije se trebamo uključiti u rješavanje problema za dobrobit svih građana Bosne i Hercegovine'', priopćili su iz SDA.