Čeka se službena potvrda

Još se ne zna hoće li Srbija tražiti izručenje Nasera Orića

Vijesti / Flash | 10. 06. 2015. u 20:58 T.K.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Ministarstvo pravde Srbije ne može potvrditi hoće li zatražiti izručenje Nasera Orića, koji je u Švicarskoj uhićen po Interpolovoj potjernici raspisanoj na zahtjev Srbije.

Milica Vučković iz Ministarstva pravde Srbije rekla je da nemaju službenu potvrdu uhićenja, te da sve što zna su neslužbena saznanja iz medija.

Ministarstvo pravde BiH također nije moglo potvrditi Orićevo uhićenje, niti da li je upućen protest zbog raspisivanja potjernice.

Odvjetnica Lejla Čović koja brani Orića je kazala da još nije jasno na osnovu koje je potjernice uhićen, jer je onu iz siječnja 2014. godine Interpol izbrisao.

''Prema rezoluciji Ujedinjenih naroda (UN) ako jedna država podigne potjernicu ima pravo uložiti protest, onda bi trebalo doći do skidanja potjernice. Što znači da u ovom slučaju Orić ne može biti izručen Srbiji'', kazala je Čović u izjavi za BIRN, Justice report.

Orić je uhićen na granici između Francuske i Švicarske, nakon što je išao obilježiti 20. godišnjicu genocida u Srebrenici.

Zajedno sa njim bio je i načelnik općine Srebrenica Ćamil Duraković, koji je potvrdio da je pretresen zajedno s njim i skinut do gole kože.

''Držani smo četiri i pol sata na granici. Potom su izveli Orića s lisicama'', kazao je Duraković istaknuvši da se Orić okrenuo i rekao: “Ne znam što se događa i što je razlog”.

Duraković je pitao graničnu policiju Švicarske i odgovorili su mu da se radi o crvenoj Interpolovoj potjernici iz Beograda.

Predsjednica Udruženja "Majke enklave Srebrenice i Žepe" Munira Subašić kazala je da je uhićenje Orića "kukavičko jaje koje se potura nama muslimanima".

''Orić je bio u Haagu i ako je kriv zašto nije osuđen'', pita se Subašić, odgovarajući da Naser nije kriv već je kriva politika.

Jasna Šarčević Janković iz Tužiteljstva za ratne zločine Srbije potvrdila je da je Orić osumnjičen za ratni zločin počinjen u selu Zalazje kod Srebrenice. Nije mogla dati više detalja.

Republika Srbija je prethodno zbog sumnje da su počinili ratne zločine zatražila raspisivanje potjernica protiv Jovana Divjaka i Ejupa Ganića.

Oni su bili uhićeni, ali Austrija nije dozvolila izručenje Divjaka Srbiji, kao ni Velika Britanija Ganića.

Ejup Ganić je prokomentirao za BIRN da je Orić oslobođen u Haagu i da je ova potjernica Srbije negiranje rada Haškog tribunala.

''Srbija je uvijek smatrala da svi oni koji su protiv Miloševićevog režima trebaju biti uhićeni. To je njihov aksiom'', kazao je Ganić, član ratnog Predsjedništva BiH.

Divjak, bivši general Armije BiH kazao je da se Orić nije trebao igrati vatrom i napuštati BiH.

''Iznenađen sam, na osnovu čega je uhićen, na osnovu čega ga Srbija traži, pa i Haag ga je oslobodio. To je još jedna nepravda'', kazao je Divjak, ističući da bi se BiH trebala više angažirati jer nije usuglasila svoje odnose sa Srbijom.

Tužiteljstvo BiH i Srbije potpisali su protokol o saradnji i procesuiranju ratnih zločina, koji obuhvaća razmjenu podataka i predmeta.

''Ako postoji određen problem onda se to rješava na razini država'', dodaje Divjak, priopćio je Justice Report, online publikacija Balkanske istraživačke mreže BiH.

Kopirati
Drag cursor here to close