Vrijednosti Europe

Josipović: Bez obzira na teškoće EU obećava

Vijesti / Flash | 11. 05. 2013. u 12:44 J.Z.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović ocijenio je danas, govoreći na konferenciji "Nova Europa – stare vrijednosti?" u Opatiji, da Europska unija bez obzira na krize i teškoće obećava i da je njena budućnost više, a ne manje Europe, na temeljnim vrijednostima ljudskih prava i mira.

Govoreći o tome što Hrvatskoj od 1. srpnja donosi europejstvo i kuda će se Europska unija razvijati, Josipović je rekao da ga, s obzirom na aktualnu gospodarsku i institucionalnu krizu, novinari etabliranih europskih zemalja često pitaju zašto Hrvatska želi ući u EU, a on im odgovara da Hrvatska ulazi iz istog razloga iz kojeg njihove zemlje ne žele izaći.

''Ja vjerujem u ideju EU, bez obzira hoće li se razvijati na dvije razine, kao prva i druga liga, ili će se nastaviti zajednički, kazao je naglasivši da je budućnost Europe više, a ne manje Europe'', rekao je Josipović.

Dodao je da je teško zamisliti da se Europa može razvijati ako se ne ustraje na temeljnim vrijednostima, posebice miru i ljudskim pravima te da je pravnička profesija, posebice u novim članicama, na velikom izazovu.

Pitanje prava i europeizacije našeg prava ponajmanje je pitanje tehnike i normi, već prije svega pitanje vrijednosti i jesmo li povezali pravo s vrijednostima koje Europa želi zaštiti, rekao je danas na međunarodnoj znanstvenoj konferenciji ''Nova Europa – stare vrijednosti?, Reforma i postojanost“, na kojoj se od jučer u opatijskoj Vili Antonio razmatraju pitanja globalizacije i europeizacije u krizi.

Često se griješi da je EU prije svega gospodarska zajednica, ona to jest s vidljivog spektra, no suština je nešto drugo, rekao je ocijenivši da je EU prije svega alijansa za mir, čija je glavna vrijednost da je s europskog kontinenta uklonila oružane sukobe i konflikte, kao i zaštita ljudskih prava i dostojanstva.

Nastavio je da su pravnici u bivšoj Jugoslaviji razumijevanje prava najčešće tumačili na gramatičkom razumijevanja pravnih normi, a da je prvi doticaj s međunarodnim pravom i međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju, pokazao da u svijetu drugačije razmišljaju.

Ključ nije gramatičko, nego teleološko razmišljanje, a pravo organizam koji se mijenja, rekao je ističući da je pri tome izuzetno važno povući granicu između teleološkog razmišljanja i samovolje.

Hrvatska je tijekom posljednjih 20 godina prošla državnu tranziciju, tranziciju iz rata u mir, tranziciju u kapitalizam, političku tranziciju u višepartijski sustav, sa svim konotacijama na planu demokratizacije i ljudskih prava, te strukturalnu tranziciju, odnosno adaptaciju pravnog sustava europskoj pravnoj stečevini.

Učili smo i ispravljali se i konačno zadovoljili kriterije, uključujući i pravne, te 1. srpnja ulazimo u EU, rekao je naglasivši da će se prilagođavanje europskom pravu nastaviti, kod nas i drugih članica.

Konferenciju su organizirali Jean Monnet interuniverzitetski centar izvrsnosti Opatija, Sveučilište u Rijeci, grad Opatija i Hanns Seidel Stiftung.

To je treća konferencija o pravnoj kulturi u tranziciji, a održava se u povodu Dana Europe i skorašnjeg ulaska Hrvatske u EU.

Hrvatski predsjednik Ivo Josipović rekao je danas kako otvorena pitanja sa Slovenijom poput Ljubljanke banke i granice nisu više "vrući politički problemi kakvi su nekad bili" jer su dvije države našle mehanizam kako da ih riješe.

"I ta otvorena pitanje riješit će se prije ili kasnije, sada je to sasvim izvjesno. Uspostavljanjem tih mehanizama otklonjeni su politički problemi koji su bili prisutni i koji su opterećivali jednu i drugu stranu," kazao je Josipović odgovarajući danas u Poreču na pitanja novinara.

Hrvatska i Slovenija su prirodni saveznici, rekao je, i to ne samo zbog povijesnih razloga, istih kulturnih krugova, kompatibilnih ekonomija, kulture i ljudi, već i po svojoj poziciji u Europskoj uniji.

Kopirati
Drag cursor here to close