Problemi
Kakvi su uvjeti za boravak u šatorima na graničnim prijelazima?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Članovi Stožera civilne zaštite Unsko-sanskog kantona (USK) upozorili su u subotu na konfuziju na graničnim prijelazima i probleme u provedbi naredbe o postupanju s građanima BiH, koji se vraćaju iz inozemstva.
''Očigledno ponovo postoji problem u koordinaciji. Neophodno je da se ubrzaju procedure oko dobivanja rješenja za karantenski smještaj, kako ljudi ne bi čekali više od 24 sata na graničnim prijelazima. Sada imamo situaciju da 46 naših građana bez ličnih dokumenata, ali i rješenja Federalnog ministarstva zdravstva čeka rasplet situacije pred kantonalnim karantenom u Cazinu. Također, te ljude tek trebamo testirati. S druge strane, u samom karantenu imamo 44 osobe pregledane i testirane, za koje su jutros potvrđeni svi negativni nalazi. Kako onda danas postupiti i te ljude spojiti u istom boravišnom prostoru. Čini mi se kako su o ovome nadležni trebali razmišljati prilikom izdavanja naredbi'', izjavio je premijer USK Mustafa Ružnić.
Pomoć traže i građani, od kojih su neki prema njihovim riječima proveli tridesetak sati u šatoru ili na livadi, u neposrednoj blizini Graničnog prijelaza Maljevac u Velikoj Kladuši.
''Više od 35 sati čekam, a kažu da sam još dobro i prošao. Prvo sam petnaestak sati proveo na hladnoći u neuvjetnom šatoru i na livadi, iako sam vozač. Sada čekamo ispred karantena i kao i ostali, ne znam što nas očekuje. Kome smo se god obratili, dobili smo odgovor kako oni nisu nadležni za nas. Moram isktanuti i da su nam na granici uzeti dokumenti, tako da nemam riječi kojima bi opisao ovo postupanje'', kazao je Almir Keserović iz Velike Kladuše.
Zbog svega je ponovo i zatraženo osiguranje dostojanstvenih životnih uvjeta u trijažnim šatorima, naročito kada je u pitanju Granični prijelaz Maljevac.
''Kada se već inzistira na ovakvom načinu postupanja i prolasku kroz trijažne šatore na graničnim prijelazima, apeliramo da se u tim šatorima onda osiguraju i dostojanstveni uvjeti za naše građane. Moraju se točno definirati načini osiguravanja hrane, vode, pokrivača i drugih životnih neophodnosti. Ne može se postaviti nekoliko šatora na livadi za sat vremena i od nas očekivati da zbrinemo veliki broj ljudi. Ovo je nedopustivo ponašanje prema našim građanima, koji su zbog otkaza na poslu ili ostanka bez smještaja bili prinuđeni na povratak'', kazala je kantonalna ministrica zdravstva Nermine Ćemalović.
U Stožeru civilne zaštite Unsko-sanskog kantona naglasili su kako se nadaju brzim određenim izmjenama jučerašnje naredbe, ili barem boljoj organizaciji i koordinaciji djelovanja na samom terenu.