žalba
Kapetan Dragan žalbom odgodio potvrđivanje optužnice
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Dragan Vasiljković, poznatiji kao Kapetan Dragan koji je optužen za ratni zločin nad civilima i ratnim zarobljenicima u Dalmaciji i Glini za vrijeme Domovinskog rata, u ponedjeljak je uputio žalbu na sjednici optužnog vijeća splitskog Županijskog suda, zbog čega je odgođeno odlučivanje o optužnici protiv njega.
Glasnogovornik i sudac Damir Romac izjavio je Hini da se Vasiljković žalio i tražio da se policijske službene zabilješke izdvoje iz spisa.
"Tražio je izdvajanje policijskih zabilješki jer se na njima ne može temeljiti sudska odluka. O tome će odlučivati Vrhovni sud", kazao je Romac i dodao kako nije uobičajeno da se okrivljenici na to žale.
Sjednica optužnog vijeća bila je zakazana već ranije, ali je odgođena jer je Vasiljkovićeva obrana prije njenog početka zatražila da se suđenje radi lakšeg dolaska svjedoka iz Gline premjesti na bliži sud u Rijeku ili Zagreb, no prijedlog je odbio Vrhovni sud. Ove srijede će izvanraspravno vijeće Županijskog suda odlučivati i o produljenju istražnog zatvora za Vasiljkovića.
Splitski Županijski sud mu je početkom ove godine produljio istražni zatvor, prethodno odbivši prijedlog za jamčevinom od pet milijuna kuna. Istražni zatvor mu je produljen zbog opasnosti od bijega te osobito teških okolnosti kaznenog djela. Protiv njega je istoga dana podignuta i optužnica kojom ga se tereti za ratni zločin protiv ratnih zarobljenika i ratni zločin protiv civilnog stanovništva.
Optužen je da je kao zapovjednik Jedinice za posebne namjene u sastavu paravojnih srpskih postrojbi, odnosno zapovjednik Nastavnog centra za obuku pripadnika specijalnih postrojbi Alfa, postupao protivno odredbama Ženevske konvencije. Na teret mu se stavlja da je tijekom lipnja i srpnja 1991. u zatvoru na kninskoj tvrđavi i tijekom veljače 1993. u Bruškoj kod Benkovca, mučio, zlostavljao i ubijao zarobljene pripadnike hrvatske vojske i policije.
Tereti ga se i da je tijekom srpnja 1991. u Glini, u dogovoru sa zapovjednikom tenkovske jedinice JNA, izradio plan napada na tamošnju policijsku postaju i prigradsko naselje Jukinac te sela Gornji i Donji Viduševac, a potom i njihovo zauzimanje. Tijekom napada su oštećeni i uništeni civilni objekti, stanovništvo natjerano na bijeg, pljačkana imovina te ubijeni i ranjeni civili, među njima i jedan strani novinar.
Nakon što se desetak godina skrivao u Australiji pod drugim identitetom, Vasiljković je početkom srpnja 2015. izručen Hrvatskoj.