Vrhovni sud
Koja je cijena života? - Prosvjedi u Sarajevu zbog smanjenja kazne ubojici
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Prosvjedi pod nazivom "Koja je cijena života?" održani su ispred zgrade Vrhovnog suda Federacije BiH u Sarajevu, a sudionici su izrazili nezadovoljstvo i ogorčenje presudom Vrhovnog suda kojom je Eldin Hodžić dobio zatvorsku kaznu od 20 godina za ubojstvo supruge Alme Kadić.
Prosvjednici negoduju jer je to "15 godina manje od prijašnje presude Kantonalnog suda u Sarajevu“.
Okupljeni građani kažu da je Alma Kadić bila godinama izložena nasilju svog supruga kojeg je više puta prijavljivala za nasilje. Hodžić je ubio suprugu 4. srpnja 2021. godine na kućnom pragu i pred očima njene majke.
''Ovim prosvjedima želimo da osudimo izdaju pravosuđa koje je zakazalo u osnovnoj misiji u osiguravanju najstrožijih kazni za izvršitelje zločina nad ženama. Tražimo odgovornost od institucija unutar pravosudnog sustava koji prioritet daju proceduralnim greškama nad žrtvama nasilja i tražimo detaljnu analizu postupaka službenika u pravosuđu čiji su propusti doveli do odluke koja ubicama žena pruža nadu da mogu izbjeći stroge kazne za svoja nedjela'', izjavila je Feni aktivistkinja Fondacije CURE Denija Hidić.
Također, članovi Almine obitelji zahtijevaju sankcioniranje odgovornih osoba u ovom postupku i njihove ostavke po moralnim i etičkim osnovama.
Na prosvjedima se obratio javnosti brat ubijene Alme, Almedin Kadić, te izrazio nezadovoljstvo jer je, kako kaže, Hodžić zbog sustavnih grešaka dobio kaznu od 20 godina zatvora.
''Jednom ubojici je smanjena kazna 15 godina. Tko je sljedeći? Da li možemo monstruozno ubijati i ne biti kažnjeni?'', poručio je Kadić.
Organizatori prosvjeda, aktivistkinje i zaštitnice ženskih prava iz Fondacije CURE zaključile su da izgleda "pravdu mogu osigurati samo oni koji imaju novac za vrhunske odvjetnike, dok su oni koji zavise od sistema financiranog porezima građana osuđeni na muk“.
Naglasile su da prosvjedi nisu održani samo zbog protivljenja jednoj odluci Vrhovnog suda FBiH, već zbog propusta u cijelom lancu – od prvog prijavljivanja nasilja do presude.
''Želimo pravosudni sustav u kojem se za brutalna ubojstva i femicide određuju najstrožije kazne, te sustav koji ne prepoznaje 'rupe' kroz koje se mogu provlačiti greške. Pravde za izgubljeni život svakako nema'', kazale su aktivistkinje na prosvjedu ispred zgrade Vrhovnog suda FBiH u Sarajevu.