Šepić
Koje su to konkretne reforme u BiH?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Zastupnik Stranke demokratske akcije (SDA) u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH (PSBiH) Senad Šepić istaknuo je da je Reformska ekonomska agenda najvažnije pitanje za sve građane u BiH. Smatra da više od 85 posto građana BiH želi svoju zemlju u Europskoj uniji te da sve treba biti transparentno i svima dostupno.
‘’Ne znam zašto je ovo rađeno na ovakav način, ali očekujem da se na današnjoj sjednici Vijeća ministara BiH i Vlade RS-a ovo pitanje završi i da se jasno ponovi način na koji će PSBiH vršiti monitoring u procesu EU u narednom razdoblju’’, objasnio je.
Također je dodao da mu nije jasno zašto cijela javnost nije uključena u ove procese te da očekuje da će se oba doma jasno izjasniti o ovoj temi.
Šepić je zatražio na današnjoj sjednici odgovor od predsjedavajućeg Vijeća ministara Denisa Zvizdića o tome šta je do sada konkretno urađeno u procesu pripreme za izradu seta zakona iz oblasti ekonomske reforme.
Podsjetio je da se BiH na to obavezala prihvaćanjem zajedničke izjave o europskoj oprediljenosti BiH koju je parlament prihvatio i koja je rezultirala deblokadom europskog puta i stupanjem na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) između BiH i Europske unije.
‘’Koje su to konkretne reforme, u kojem roku se one moraju realizirati, ko je uključen u proces izrade tih reformi i kakav će biti proces monitoringa kao i kakva je do sada bila uloga parlamenta u tom procesu’’, upitao je Šepić.
Istovremeno ocijenio je da je to jedna od najvažnijih tema trenutno u BiH posebno jer građani žele bolji život i jednaku šansu za sve, a ne korupciju i obiteljsko pozicioniranje. Zvizdić je kazao da je Vijeće ministara završilo pripreme za inicijalni set za ekonomsko-reformsku agendu koju bi danas trebalo usvojiti Vijeće ministara da bi sutra uslijedilo potpisivanje agende za sve razine vlasti jer se radi o zajedničkom dokumentu.
‘’Refome slijede u oblasti očuvanja financijske stabilnosti, konsolidacije tekuće potrošnje, smanjenje javnog duga, poboljšanje poslovne klime, povećanje konkurentnosti ekonomije BiH te reforma u oblasti javne uprave ‘’, pojasnio je Zvizdić.
Dodao je da će se reforme provoditi u rokovima od tri, šest, devet ili 12 mjeseci u ovisnosti od kompleksnosti reformi i broja mjera koje se trebaju provesti, ali sve će biti urađeno u suradnji s međunarodnim finansijskim institucijama.
Istaknuo je da će upravo parlament biti ključan u reformama jer će zastupnici i izaslanici razmatrati zakone koji će proisteći iz predloženih mjera i politika koje su definirane u ovoj agendi.