Istraživanje

Koliko će novaca od nelegalno stečene imovine završiti u rukama države?

Vijesti / Flash | 10. 02. 2016. u 12:48 K.K.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Prema istraživanju koje je uradila Federalna agencija za upravljanje s oduzetom imovinom, od 2003. do 2014. godine u Federaciji BiH donesene su presude kojima je oduzeta imovinska korist stečena kaznenim dijelom u vrijednosti od oko 12 milijuna maraka, izjavio je Direktor Centra za istraživanje politike suprotstavljanja kriminalitetu (CPRC) Eldan Mujanović, naglasivši kako je jako malo novca od tih presuda završilo u rukama države.

Od reforme pravosuđa, odnosno od 2003. do 2014. godine kada je donesen Zakon o oduzimanju nelegalno stečene imovine kaznenim djelom, svi sudovi u Federaciji donijeli su presude u kojima se oduzeta imovinska korist kreće otprilike negdje oko 12 milijuna maraka, što je prosjeku milijun godišnje, kazao je Mujanović.

No, rijetko kada je imovinska korist stečena kaznim dijelom, i kada je oduzeta od počinitelja, došla u ruke države zbog problema s izvršenjem, neusklađenosti propisa i slično, što znači da je razdoblje od 2003. do 2014., razdoblje u kojem država nije uspjela pokazati da se kriminal ne isplati, dodao je direktor CPRC-a uoči trodnevne obuke o oduzimanju nelegalno stečene imovinske koristi pribavljene kaznenim djelima, koja se održava u Mostaru. To je prva od sedam planiranih obuka koja se održava u suradnji s Centrom za edukaciju sudaca i tužitelja u FBiH i Federalnom agencijom za upravljene oduzetom imovinom.

Naime, CPRC iz Sarajeva, uz financijsku podršku Vlade Velike Britanije, realizira projekt pod nazivom "Jačanje lokalnih kapaciteta u Federaciji Bosne i Hercegovine u borbi protiv korupcije i teških oblika kriminala putem oduzimanja imovinske koristi pribavljene kaznenim djelom". U okviru navedenoga projekta planirana je realizacija edukacija i obuka predstavnika nadležnih institucija u toj oblasti. Obuke se organiziraju kao zajedničke aktivnosti za tužitelje, suce i predstavnike agencija za provedbu zakona i drugih nadležnih organa (policija, porezni organi, financijska policija, pravobraniteljstvo, registar vrijednosnih papira i sl.) koji imaju zakonsku obvezu postupanja u okviru postupka za otkrivanje, osiguranje, privremeno oduzimanje, oduzimanje i upravljanje s imovinom pribavljenom izvršenjem kaznenih djela.

Po Mujanovićevim riječima, projekt "Jačanje lokalnih kapaciteta u Federaciji Bosne i Hercegovine u borbi protiv korupcije i teških oblika kriminala putem oduzimanja imovinske koristi pribavljene kaznenim djelom" je usmjeren prema velikom broju institucija koje su dužne postupati po Zakonu o oduzimanju nelegalno stečene imovine kaznenim djelom. Istaknuo je kako taj zakon na jedan sveobuhvatan način uređuje postupak i procedure otkrivanja, oduzimanja i upravljanja imovinom koja proistječe iz kaznenih djela.

Na pitanje što očekuje od projekta, Mujanović je kazao kako očekuje da se poveća broj provedenih financijskih istraga u tužiteljstvima, poveća broj presuda kojima se oduzima imovinska korist stečena kaznenim djelima, izvršenje presuda te da tom imovinom država upravlja na način kako je to uređeno zakonom. Očekujemo i da Federacija BiH i BiH budu bliže standardu Europske unije - kriminal se ne isplati, zaključio je direktor CPRC-a.

Kopirati
Drag cursor here to close