Višesatni zastoji
Kolinda se zbog gužvi požalila europskim čelnicima
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović upozorila je europske čelnike da je Slovenija načinom primjene strožih kontrola na vanjskim granicama EU-a uzrokovala višesatne zastoje na graničnim prijelazima i pozvala ih da se na granicama Hrvatske i drugih država članica hitno omogući nesmetan protok ljudi i roba, kao i dosad.
U pismu predsjednicima Europskog vijeća, Europskog parlamenta i Europske komisije Donaldu Tusku, Antoniu Tajani i Jean-Claudeu Junckeru, hrvatska predsjednica upozorava da je europska uredba o strožim kontrolama već u prvom slučaju primjene, za vrijeme pojačanog broja prelazaka granice tijekom Uskrsa ukazala na nekoliko problema i boji se da bi takvo postupanje ljeti moglo negativno utjecati na dolazak gostiju u Hrvatsku, prenosi Hina.
Grabar-Kitarović u pismu navodi da je način na koji je Slovenija primijenila uredbu uzrokovao višesatne zastoje na graničnim prijelazima s Hrvatskom.
Državljani članica EU, suočeni s uvođenjem sustavnih kontrola na granici između Hrvatske i Slovenije, iskazali su izrazito nezadovoljstvo takvom novom praksom, posebno dužinom čekanja na graničnu kontrolu, stoji u pismu objavljenom u četvrtak na internetskim stranicama Ureda predsjednice RH.
"Moram naglasiti kako se državljani Hrvatske ovih dana pitaju kako to da im je bilo lakše ući u Sloveniju i u EU dok Hrvatska nije bila članica Unije nego sada kada jest. To je zaista apsurd!", ističe Grabar-Kitarović.
Kaže da je takvo postupanje Slovenije "u hrvatskoj javnosti stvorilo dojam ostvarenja neodgovornih najava nekih slovenskih političara kako Slovenija može prema Hrvatskoj poduzeti određene mjere i onemogućiti dolazak turista kao odgovor, svojevrsno sredstvo prisile ili retorzije, na stajalište Hrvatske u vezi arbitražnog postupka koji Hrvatska smatra nepovratno kompromitiranim i iza nas".
"Osim toga, pribojavam se kako bi očekivanje istovjetnog postupanja na unutarnjim granicama EU-a, posebice između Hrvatske i Slovenije, za vrijeme nadolazećih ljetnih praznika moglo imati značajnog učinka na odluku mnogih državljana članica Unije, tradicionalnih gostiju koji u velikom broju dolaze upravo automobilima, i ove godine otići na ljetovanje u Hrvatsku, što bi onda pridonijelo i padu društvenog proizvoda obzirom da turizam čini blizu 20 posto u njegovom sastavu", stoji u pismu hrvatske predsjednice.
Stoga poziva europske čelnike da se zauzmu za žurno iznalaženje rješenja da se na granicama Hrvatske i drugih država članica EU-a, "dakle unutarnjim granicama Unije, primijeni režim graničnih kontrola koji će omogućiti nesmetan protok osoba i roba, kao i dosad".