Nema terorizma

Konačni izvještaj o pogibiji Trajkovskog: Serija kritičnih propusta i uvjeta

Vijesti / Flash | 23. 12. 2014. u 21:20 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Prije pada zrakoplova u kojem je poginuo makedonski predsjednik Boris Trajkovski nije došlo do eksplozije ni požara, a nema tragova koji bi upućivali na diverziju ili teroristički akt'', stoji u izvještaju Istražnog povjerenstva kojeg je objavila Federalna televizija.

U izvještaju, koji je predan Tužiteljstvu i Ministarstvu prometa i komunikacija, navodi se kako je na nesreću, u kojoj je stradali sva posada i putnici, među kojima i makedonski predsjednik, utjecala serija kritičnih propusta, događaja i uvjeta.

Kao izravni uzrok nesreće navedeno je spuštanje zrakoplova ispod minimalne propisane razine.

''Faktori koji su doveli do pada zrakoplova su: nedovoljna, nekvalitetna i nepotpuna priprema posade za prilaz i slijetanje ignoriranje informacija kontrolora leta o trenutnoj meteorološkoj situaciji; pogrešno određivanje finalne točke za prilaz, što je dovelo do ranijeg početka snižavanja isključenje autopilota u fazi prilaza; nedovoljan timski rad članova posade; neodržavanje horizontalnog leta od pilota i nedgovarajuća reakcija kopilota'', navodi se u izvještaju.

Posada zrakoplova je, prenosi FTV, promijenjena 15 dana prije leta, ali nije bila dovoljno pripremljena. Pilot i kopilot su samo djelomično bili upoznati s vremenskim stanjem, a zrakoplov, iako ima uvjerenje o plovidbenosti, bio je neplovidben.

U izvještaju se navodi da "crna kutija'' nije bila ispravna, a posada nije odradila standardnu pripremu za neprecizni prilaz.

''Da kojim slučajem autopilot nije bio isključen u završnoj fazi prilaženja, avion bi mjesto pada preletio na visini od 68,72 metra'', navela je televizija dijelove izvještaja.

Za razliku od prve istrage u kojoj je kao uzrok pada zrakoplova navedena greška pilota, novo povjerenstvo je nakon dvogodišnje istrage utvrdilo i sustavne propuste koji su neizravno doveli do nesreće.

Navedeno je kako Uprava za civilnu zračnu plovidbu Makedonije nije bila stručno, kadrovski i organizacijski osposobljena, baš kao i Sektor za zrakoplovni prijevoz i održavanje zrakoplova Službe za opće i zajedničke poslove Vlade Republike Makedonije.

U izvještaju piše i da su zrakooplovne vlasti dovele do toga da opadne razina sigurnosti cijelog sustava civilnog zrakoplovstva u Republici Makedoniji. Kod letačkog osoblja je bilo propusta u sustavu obuke za posebne ovlasti, koja se upisuju u letačke dozvole. Osoblje nije odlazilo na redovne godišnje provjere na simulatoru, a otkriveni su i česti prekidi u kontinuitetu letenja. To se odrazilo na sigurnost i neposredno doprinijelo nesreći, objavila je FTV.

Kao neizravne uzroke nesreće povjerenstvo je navelo i složenu meteorološku situaciju i nepouzdano navigacijsko sredstvo u Mostaru, koje na određenim mjestima gubi signal zbog konfiguracije tla.

Ranije je, podsjeća FTV, bilo i optužbi koje su se odnosile na SFOR, prema kojim su vojnici pet sati skrivali lokaciju palog zrakoplova. Međutim, u novom izvještaju se odgovornost SFOR-a ne spominje.

SFOR je bio nadležan za ukupno stanje i funkcioniranje Aerodroma Mostar. U tom kontekstu bio je odgovoran za kontrolu leta, uspostavljanje, izradu procedura i točnost podataka u procedurama prilaženja. Također, sustav komunikacije je bio pod nazorom i organizacijom SFOR-a. Usluge kontrole letenja su pružali vojni kontrolori letenja Francuske zrakoplovne jedinice, koji ne posjeduju civilne dozvole kontrolora letenja.

Ovo je bila druga istraga o nesreći u kojoj je, osim predsjednika Trajkovskog, poginulo još osam osoba. Trajkovski je putovao na Međunarodnu konferenciju u Mostar 26. veljače 2004. Zrakoplov je udario u Matića brdo kod Mostara, samo nekoliko kilometara od aerodroma.

Podsjećamo, uoči ovog izvještaja pojavile su se informacije kako su Trajkovski, posada i suputnici makedonskog predsjednika bili mrtvi i prije samog pada zrakoplova.

Kopirati
Drag cursor here to close