Mektić
'Korupcija najslabija karika u BiH'
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Dragan Mektić definirao je korupciju kao najslabiju kariku u BiH koja nanosi najviše štete bosanskohercegovačkom društvu te izrazio nezadovoljstvo lošim odnosima sigurnosnih agencija i pravosudnih institucija u BiH.
To je izjavio danas medijima tijekom godišnje pregledne konferencije o temi "Aktualno stanje u sektoru obrane i sigurnosti BiH", koju je Zajednička komisija za obranu i sigurnost Parlamentarne skupštine BiH organizirala.
Ukazao je na to da, zbog ovakvih odnosa, BiH nema potreban stupanj kvalitete borbe protiv organiziranog kriminala i korupcije. Mektić smatra da se zbog korupcije, koja je ušla u sve sfere života u BiH, moraju poduzeti šire sustavne mjere te promijeniti kompletna svijest i odnos prema korupciji.
''To je ključna stvar gdje mi nemamo apsolutno nikakvih rezultata'', podvukao je i dodao da to potvrđuje i činjenica da u BiH apsolutno nema nikakve oduzete i konfiskovane imovine. Napomenuo je da će ovo biti ključni uvjet iz oblasti vladavine prava kod integracija BiH u Europsku uniju.
S druge strane, istaknuo je poboljšanu koordinaciju u radu policijskih agencija na državnoj razini, kazavši da su profesionalni odnosi u posljednje vrijeme na visokoj razini i da postoji visoki stupanj visokog međusobnog povjerenja. Naglasio je da je to dodatni faktor koji omogućuje još bolje rezultate u budućnosti.
Također je izrazio zadovoljstvo dobrom praksom Zajedničke komisije za obranu i sigurnost Parlamentarne skupštine BiH (PSBiH) koja ima priliku obavijestiti PS o subjektivnim i objektivnim problemima na koje nailaze, a gdje Komisija u značajnoj mjeri može pomoći.
Podsjetio je da će se od BiH u procesu europskih integracija tražiti konkretniji rezultati te da u tom kontekstu već ima zahtjeva iz Bruxellesa, gdje je rečeno da ih interesiraju osuđujuće presude i konfiskacija imovine, jer žele vidjeti jesmo li sposobni da dovedemo određene procese dokraja.
Najavio je da će Ministarstvo sigurnosti vršiti procjenu rizika ugroženosti BiH uzrokovanu organiziranim kriminalom, korupcijom i terorizmom te da će takve mapirane procjene dostavljati svim sigurnosnim agencijama u BiH, koje ih mogu koristiti u svom radu.
Predsjedavajući Zajedničke komisije za obranu i sigurnost PSBiH Sifet Podžić ocijenio je da je u ovoj godini u BiH došlo do naglog poboljšanja sigurnosti, zahvaljujući radu Ministarstva sigurnosti i agencija na državnoj razini.
Najavio je da će jedan od zadataka Komisije biti podržati prijedloge Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u vezi s reorganizacijom ove institucije, između ostalog, da se povećava broj policajaca na terenu. Osim toga, napomenuo je da je zaključeno i da pripadnici Oružanih snaga BiH imaju jako kratak rok službe i nizak koeficijent plaća te će biti predloženo da se i to izmijeni.
Također je istaknuo da je vrijeme da se usvoje neki zakoni koje će agencije predložiti, a tu se prvenstveno misli na Zakon o policijskim službenicima, koji je već duže vrijeme u pripremi.