prepreke

Korupcija razara BiH, iako političari tvrde da se bore

Vijesti / Flash | 18. 01. 2016. u 14:28 K.K.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Korupcija ne samo da uništava gospodarstvo i povećava stupanj siromaštva, ovakav srazmjer korupcije osnovna je prepreka za dolazak stranih investicija i stvaranje novih radnih mjesta'', rečeno je danas, između ostaloga, na otvaranju konferencije o temi "Mogućnosti i izazovi u borbi protiv korupcije u Bosni i Hercegovini".

Konferencija je organizirana kao završetak projekta koji financira Europska unija sa 444.480 eura nazvan "Jačanje antikorupcijskih kapaciteta i mreža civilnog društva organizacija iz te oblasti", a zajednički su je organizirali Projekat i Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije.

Jedan od govornika na ovoj konferenciji bio je predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić koji je u uvodnom izlaganju naglasio da je borba protiv korupcije prije svega zadatak domaćih institucija koje se moraju izboriti i pokazati odlučnost u borbi protiv ove pošasti.

''Samo sinergijsko djelovanje svih razina države i društva u borbi protiv korupcije može pomoći u naporima koje činimo da bismo ojačali institucije sustava i poslali jasne signale domaćoj i međunarodnoj javnosti da smo spremni i sposobni da se pridružimo obitelji modernih demokratskih zemalja'', istaknuo je Zvizdić.

Vrh prioriteta

Zbog toga je Vijeće ministara u vrh prioriteta svog djelovanja stavilo borbu protiv korupcije te su povećana budžetska izdvajanja za sve bh. institucije koje u opisu svojih nadležnosti imaju borbu protiv korupcije i svih oblika kriminala.

Zvizdić je podsjetio da je u Reformskoj agendi za BiH, koja je usvojena na svim nivoima vlasti, poručeno da će se uspostaviti efikasne strukture za prevenciju i nadzor u skladu s relevantnim međunarodnim standardima i uz poštivanje ustavnih nadležnosti u BiH. Dodao je da je Vijeće ministara istinski opredijeljeno za realizaciju standarda EU te u izgradnji otvorenog demokratskog društva s nultim pragom tolerancije prema koruptivnim aktivnostima.

''Nastavit ćemo ulagati napore da bismo uspostavili širok pravni i institucionalni okvir potreban za efikasnu borbu protiv korupcije i svakog oblika kriminala. Nećemo dozvoliti da kriminal i korupcija podrivaju temelje našeg razvoja, budućnosti i prosperiteta'', podvukao je.

Mišljenja je i da problem korupcije nije moguće jednostrano riješiti i s jednog nivoa, nego je za rješenje ovog problema potreban interdisciplinarni pristup uz visok nivo istrajnosti i snage u nepristranoj borbi na svim nivoima i u svim segmentima društva.

Pozdravio je sudjelovanje civilnog društva u ovom procesu ocjenjujući da ono može znatno pomoći i ranoj fazi detektiranja odnosno prevenciji korupcije, ali i u stručnom procesu njenog suzbijanja.

Naglasio je nezamjenjivu ulogu neovisnog pravosuđa u ovom procesu, ali i medija jer kroz takav pristup moguće je polučiti uspjeh u borbi protiv korupcije kao zajedničkog neprijatelja društva i države. Na kraju je izrazio spremnost Vijeća ministara da se suprotstavi korupciji i najavio da će se istrajati u zalaganju za društvo boljih vrijednosti i jednakih šansi za sve građane.

Direktor Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije (APIK) u BiH Sead Lisak kazao da su rezultati Agencije trenutno nezepaženi, odnosno nisu atraktivni kao vijesti o hapšenju osumljičenih osoba za neko koruptivno djelo.

''Dugoročno gledano, ono što Agencija radi, a to je smanjenje mogućnosti za nastanak korupcije, zapravo stvara područje da se i ostvare rezultati koji će biti vidljivi i koji će doprinijeti da se stupanj korupcije i opće stanje u BiH popravi'', smatra Lisak. I on je naglasio da u borbi protiv korupcije nije dovoljna samo ova agencija, u toj borbi trebaju biti involvirani svi segmenti društva, od vladinih institucija, medija, nevladinog sektora do akademske zajednice.

Najveći stupanj korupcije u politici

Direktor Lisak danas je, odgovarajući na novinarsko pitanje, potvrdio da je najveći stupanj korupcije u politici i u javnom sektoru u BiH. Šef Odjela za vladavinu prava u izaslanstvu EU u BiH Richard Wood je istaknuo da je borba protiv korupcije izuzetno važna u svakom društvu i kao takva treba da bude ključ napretka svakog društva.

Ocijenio je da će ova konferencija omogućiti da se sagledaju činjenice i utvrdi da je efikasna borba protiv korupcije preduvjet za stabilan, prospertitan i održiv razvoj BiH te je dodao da je zbog toga ovo pitanje ključno i za pristup BiH Europskoj uniji.

''Uz našu tehničku podršku, izuzetno smo angažirani i u ohrabrivanju i podršci svim antikorupcijskim naporima putem političkog dijaloga. Borba protiv korupcije zahtijeva zajednički i koordiniran pristup na svim nivoima, u skladu sa strategijama i akcijskim planovima na svim nivoima'', podvukao je Wood. Smatra i da je napredak u ovom polju vidljiv, ali je mišljenja da je to još premalo u BiH.

Predsjedavajuća Komisije za izbor i praćenje rada Agencije Aleksandra Pandurević koja je ujedno i šefica Kluba zastupnika Srpske demokratske stranke (SDS) u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, iznijela je podatak da je BiH prema indeksu percepcije korupcije najkorumpiranija država u Europi. Sa žaljenjem je konstatirala da navodi iz Izvještaja Europske komisije o napretku BiH pokazuju da BiH nema institucionalni i zakonodavni dovoljno razvijen i dovoljno dobar kapacitet za suočavanje sa ovim najozbiljnijim problemom BiH.

''Imovinski kartoni političara, koji treba da budu stup i nositelj borbe protiv korupcije, obično su samo mrtvo slovo na papiru koje služi medijima da pišu o imovini političara, ali nitko od institucija nema ni zakonodavnu nadležnost da provjeri nerazmjer između imovine i prihoda pojedinih dužnosnika'', naglasila je.

Pozvala je stoga da se donesu zakoni koji će omogućiti pokretanje istraga u svim slučajevima sumnjive imovine bilo kojeg dužnosnika. Osim predstavljanja projektnih dostignuća, konferencija je bila prilika za razgovor o daljem razvoju sustava za borbu protiv korupcije u BiH, kao i pripremi i provođenju strateških antikorupcijskih dokumenata na svim razinama vlasti u BiH. EU je izdvojila 444.480 eura za ovaj projekt, koji je u protekle dvije godine implementirao konzorcij predvođen Europskom konzalting grupom.

Kopirati
Drag cursor here to close