Nakon sjednice

Košarac: Institucionalna kriza u BiH proizvedena krizom u SDA

Vijesti / Flash | 05. 04. 2017. u 13:12 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Predsjedavajući Kluba poslanika Saveza neovisnih socijaldemokrata (SNSD) u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Staša Košarac je danas u Sarajevu, nakon sjednice tog doma, izjavio novinarima da set zakona koji dolaze iz Reformske agende danas nije prošao u jednom domu parlamenta BiH i da je to vrlo jasno manifestiranje da Vijeće ministara BiH nema većinu.

Naveo je da vlast na nivou institucija BiH jednu priču priča u Europi, a onda kada se vrati u zemlju nema taj kapacitet da osigura prohodnost takvih zakona koji jesu dio Reformske agende, na koju su se obvezali svi u ovoj zemlji.

Novi problem

''Prema tome, potpuno je jasno da je ovo novi problem za vlast na nivou BiH. Potpuno je jasno da ne postoji većina na nivou BiH i ono što je veoma važno jeste da Denis Zvizdić podnese ostavku'', istaknuo je Košarac.

Po njegovim riječima, to je ono što bi manifestiralo ''da je BiH normalna zemlja''.
Ustvrdio je da su institucije RS-a stabilne, ''Vlada, Narodna skupština i institucija predsjednika republike''.

''Pokazali smo spremnost da budemo dio Reformske agende. Sve ono što SNSD i vlast RS-a treba uraditi, uradila je. Iz tog razloga, a na temelju definiranih stavova iz Reformske agende, na temelju zaključaka Narodne skupštine, Klub zastupnika SNSD-a se danas pojavio i uvijek će se pojaviti kada treba zaštititi interese RS-a'', naglasio je Košarac.

SDA proizveo krizu

Kaže da je ovo još jedna ''institucionalna kriza u BiH proizvedena krizom u SDA i proizvedena jednom neargumentirano, netočnom, pomalo nejasnom politikom SDS-a i Saveza za promjene''.
''Neka oni snose odgovornost. Mi u RS-u smo potpuno relaksirani na temelju današnjeg izjašnjavanja. Mi danas pokazujemo spremnost da budemo dio reformskog puta, tamo gdje je Republika Srpska vidljiva, tamo gdje su značajni interesi RS-a'', naveo je Košarac.

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH odbio je danas da po hitnom postupku razmatra set zakona čijim usvajanjem bilo bi osigurano dodatnih 15 feninga iz trošarina na naftu i naftne derivate za izgradnju autocesta i cesta. Tako bi se omogućilo aktiviranje već zaključenih kreditnih sporazuma s Europskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD), Kuvajtskim i OPEC fondom te nastavak aranžmana s MMF-om.

Izaslanici SNSD-a su se danas, nakon što nisu nazočili prethodnim sjednicama Zastupničkog doma, pojavili u parlamentarnim klupama.

Obraz vrijedi 15 feninga

Predsjedavajuća Kluba izaslanika Srpske demokratske stranke (SDS) u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Aleksandra Pandurević je nakon sjednice tog doma izjavila novinarima da se danas dogodilo to da je Savez neovisnih socijaldemokrata (SNSD) pokazao ''da im obraz vrijedi 15 feninga, da toliko košta njihov trošarinski patriotizam“.

Pandurević je ovo izjavila nakon sjednice doma na kojoj nije prihvaćen zahtjev Vijeća ministara BiH da se po hitnom postupku razmatra set zakona čijim usvajanjem bilo bi osigurano dodatnih 15 feninga iz trišarina na naftu i naftne derivate za izgradnju autocesta i cesta.

Izaslanici SNSD-a su se danas, nakon što nisu nazočili prethodnim sjednicama Zastupničkog doma, pojavili u parlamentarnim klupama.

''Ipak mi je drago da je u ovom parlamentu postojala većina koja se usprotivila i SNSD-u, pa i strancima koji su zajedno sa SNSD-om ovih dana vršili stravičan pritisak na poslanike da usvojimo i povećamo trošarine bez ikakvih zaštitnih mjera za poljoprivrednike i da uništimo i ono malo poljoprivrede što živi i diše u ovoj zemlji'', istaknula je Pandurević.

Zavući ruku u džepove građana

Dodala je da je danas većina izaslanika ipak bila protiv toga i zakon je upućen u redovnu proceduru, ''što otvara mogućnost amandmanskog djelovanja da se naprave mjere za 'plavi dizel' i da se daju olakšice poljoprivrednicima''.

''SNSD se vratio nadajući se da će se danas ovaj zakon ovdje usvojiti u hitnoj proceduri, da će zavući ruku u džepove građana RS-a i da će na taj način riješiti krpljenje proračunskih rupa opet preko leđa građana RS-a. Ono što je meni posebno zanimljivo jeste da za šest godina u parlamentu nikada još nismo doživjeli takav pritisak međunarodne zajednice i to sinkroniziran sa SNSD-om što je, kako čujemo, posljedica  dogovora Bakira Izetbegovića i Milorada Dodika u Mostaru'', kazala je Pandurević.

Kopirati
Drag cursor here to close