PS BiH
Krišto upozorila na 'sklepani' prijedlog zakona o sukobu interesa
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Zamjenica predsjedavajućeg Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Borjana Krišto kazala je da Prijedlog zakona o sprječavanju sukoba interesa u institucijama vlasti BiH, koji su predložili zastupnici: Saša Magazinović (SDPBiH), Damir Arnaut (Naša stranka) i Jasmin Emrić (A-SDA), nije trebao ni doći pred zastupnike.
'To je zakon iz prošlog saziva koji je služio za kampanju u Općom izborima i taj zakon je 'sklepan''', kazala je Krišto.
Ukoliko je netko zainteresiran da se takav zakon usvoji, kazala je Krišto, to nije ono što je danas pred zaposlenicima.
''Zato smo mi iz HDZ-a pokušali popraviti zakon, te uložili 19 amandmana, a uz to SNSD je imao određeni broj amandmana'', podsjetila je Krišto.
Istaknula je da je suvišna svaka priča o tom zakonu te da zakon trebaju predložiti institucije koje su stručne.
Ustavnopravna komisija Zastupničkog doma je, u drugoj komisijskoj fazi, s 22 usvojena amandmana, podržala prijedlog ovog zakona.
U plenarnoj fazi amandmane su dostavili zastupnici Alma Čolo, Damir Arnaut, Jasmin Emrić i Saša Magazinović.
Predloženi zakon, između ostalog, predviđa osnivanje komisije za odlučivanje o sukobu interesa čiji članovi ne bi bili zastupnici i izaslanici iz PSBiH, kao što je to sada slučaj.
Definirano je da komisija bude stalno i neovisno tijelo koje je uspostavila PSBiH, sa sjedištem u Agenciji za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije, a koje obavlja poslove iz svoje nadležnosti određenih ovim zakonom.
Također je predviđeno da za člana komisije ne može biti imenovana osoba koja je nositelj javne funkcije.
Predviđeno je da Komisiju čine predsjednik i četiri člana. Kandidat za člana komisije, između ostalog, mora ispunjavati uvjet da nije član političke stranke, kao i to da pet godina prije kandidiranja za predsjednika ili člana komisije nije obavljao funkciju zastupnika, izaslanika, odbornika ili vijećnika, gradonačelnika, načelnika općine, člana vlade ili savjetnika na bilo kojem nivou vlasti u BiH.
Zastupnika rasprava o Prijedlogu zakona o sprečavanju sukoba interesa
Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH obavio je raspravu o Prijedlogu zakona o sprečavanju sukoba interesa u institucijama vlasti Bosne i Hercegovine, koji su predložili zastupnici: Saša Magazinović (SDPBiH), Damir Arnaut (Naša stranka) i Jasmin Emrić (A-SDA).
Ustavnopravna komisija Zastupničkog doma je, u drugoj komisijskoj fazi, sa 22 usvojena amandmana, podržala prijedlog ovog zakona.
U plenarnoj fazi amandmane su dostavili zastupnici Alma Čolo, Damir Arnaut, Jasmin Emrić i Saša Magazinović.
Predloženi zakon, između ostalog, predviđa osnivanje komisije za odlučivanje o sukobu interesa čiji članovi ne bi bili zastupnici i izaslanici iz PSBiH, kao što je to sada slučaj.
Jedan od predlagača zakona, zastupnik Damir Arnaut je tijekom diskusije o predloženom zakonu kazao da je usvajanje novog zakona o sprečavanju sukoba interesa jedan od 14 prioriteta Europske komisije, te „da bez ispunjavanja ovog konkretno prioriteta BiH neće dobiti kandidatski status za članstvo u EU“.
Više od 20 amandmana na predloženi zakon
Arnaut je podsjetio da je na sjednici Ustavnopravne komisije usvojeno više od 20 amandmana na predloženi zakon.
''SNSD je ponudio otprilike 40, a HDZBiH oko 20 amandmana, dakle od nekih 60 amandmana usvojeno je nekih 20, dakle jedna trećina. Ono što je bitno istaknuti je da smo mi kao predlagači prihvatili čak 15 amandmana koje su ponudili SNSD i HDZBiH, za koje smo utvrdili da ne narušavaju suštinu zakona'', naveo je Arnaut.
Međutim, dodao je da je usvojeno šest amandmana - tri SNSD-a i tri HDZ-a, „koja ne samo da narušavaju suštinu ovog zakona, već čak spuštaju standard borbe protiv sukoba interesa i ispod zakonskih rješenja koja su nam trenutno na snazi“.
''Zastupnici Jasmin Emrić, Saša Magazinović i ja smo, u skladu s Poslovnikom, jučer predali amandmane kojima se osporava šest amandmana koje je Komisija usvojila. Nemamo problem s ovih 15 amandmana, koje smo i sami podržali, ali ovih šest idu ispod standarda koji je trenutno na snazi, koji je katastrofalan jer, između stalog, nemamo neovisnu komisiju za odlučivanje o sukobu interesa. Međutim, ovi amandmani čak idu ispod tog već katastrofalnog standarda'', smatra Arnaut.
Istaknuo je da „zakon ne treba biti ni usvojen ako ovih šest amandmana ostane, jer onda ćemo otići ispod onoga što sada imamo“.
''A onda, ne samo da nećemo dobiti kandidatski status, vjerojatno ćemo tada još dobiti neke sankcije od Europske komisije'', kazao je Arnaut.
Predsjedavajuća Kluba zastupnika SNSD-a Snježana Novaković-Bursać je, osvrnuvši se na diskusiju zastupnika Arnauta, kazala da „nije naš uvjet usvajanje ovog i ovakvog zakona, nego usvajanje dobre legislative koja će riješiti pitanje sukoba interesa“.
''Tvrdim da bi nas usvajanje ovog i ovakvog zakona dovelo do blokade njegove primjene u praksi'', navela je ona.
Također je kazala da je SNSD podnio 20, a ne 40 amandmana.
''Mi imamo jasno izražen stav, želju i nastojanje da usvajamo kvalitetne zakone koji će biti primjenjivi u praksi'', navela je Bursać.
Predsjedavajući Kluba zastupnika HDZ-a BiH Nikola Lovrinović je kazao da je jedan broj zastupnika predlagao da se održi tematska sjednica o ovom zakonu i da dođemo do teksta zakona koji bi bio prihvatljiv.
''Govorili smo da hoćemo dobar zakon. Zapravo, ovo je sustavan zakon i mi smo govorili da to treba neko napraviti tko će sve t uzeti u obzir i predložiti nam zakon koji je provodi'', naveo je Lovrinović.
Dodao je da su usvojeni neki amandmani koje su predložili zastupnici HDZ-a, ali da je uvjeren da amandmanima ne mogu popraviti ovaj tekst.
''Ako hoćemo sustavan zakon doista, trebamo si uzeti vremena i napraviti zakon. Ovo po meni nije rješenje, bez obzira na amandmane koji su prihvaćeni. Tu će puno nedoumica i dalje biti'', smatra Lovrinović.
Borjanin komentar
Zamjenica predsjedavajućeg Zastupnica doma Borjana Krišto (HDZ BiH) je kazala da se zastupnik Damir Arnaut trudi cijelo vrijeme u javnosti kazati „kako Povjerenstvo za sprečavanje sukoba interesa nije radilo ili pak nije održavalo sjednice zbog predmetnog slučaja protiv Dragana Čovića“.
''To nije istina, to nije točno. Naše povjerenstvo je prestalo s radom onog trenutka kada nismo imali uvjete za donošenje odluka, jer Poslovnik Povjerenstva za sprečavanje sukoba interesa definira da za odluke moraju biti najmanje dva glasa iz svakog konstitutivnog naroda. Radi podsjećanja, sve odluke na tom povjerenstvu su donesene jednoglasno'', navela je Krišto.
Zastupnik Jasmin Emrić (A-SDA), koji je jedan od predlagača zakona, je kazao da nakon ove amandmanske faze „mi nemamo dobar model i dobro rješenje za provođenje zakona o sprečavanju sukoba interesa u institucijama BiH“.
On se osvrnuo i na neke od amandmana koje je usvojila Ustavnopravna komisija, a koji narušavaju suštinu predloženog zakona.
Jedan od njih, kako je naveo, određuje sada da će se sredstva za rad komisije za odlučivanje o sukob u interesa osigurati u Agenciji za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije.
''Budžet Agencije izvršava direktor Agencije. Prema tome, teško je biti neovisan ako neko drugi izvršava budžet te institucije, organa ili tijela. Što znači da će predsjednik komisije morati biti u dobrim odnosima s direktorom Agencije da bi mogao ostvarivati svoju punu funkciju. Jer, usuglašavati s direktorom agencije oko svih aktivnosti, bit će obveza predsjednika komisije i samim tim je narušena neovisnost, efikasnost i funkcionalnost rada komisije'', smatra Emrić.
Dodao je da u njihovom tekstu zakona nije bilo tako određeno, jer su predlagači zakona predvidjeli stalno neovisno tijelo koje uspostavlja Parlamentarna skupština BiH sa sjedištem u PSBiH.
''Ovim amandmanom, sjedište je u Agenciji, budžet je u Agenciji, a predsjednik je negdje van svega toga'', kazao je Emrić navodeći samo neke od zamjerki na usvojene amandmane.
Predsjedavajuća Kluba zastupnika SNSD-a Snježana Novaković-Bursać je kazala da su zastupnici SNSD potpuno svjesni potrebe i legitimiteta ove ideje „da nam je potrebno bolje uređenje ove oblasti sukoba interesa, ali tvrdim da ovaj prijedlog zakona ne bi zadovoljio u praksi oni čemu svi težimo“.
''Ključni nedostatak, po našem mišljenju, ovog prijedloga zakona je taj što on ne prati raspodjelu nadležnosti između različitih nivoa vlasti u BiH i određenim rješenjima je težio da regulira situacije izvan svog osnovnog zadatka i domašaja'' navela je Novaković-Bursać.
Poslanička rasprava o predloženom zakonu je okončana, a nakon pauze poslanici će nastaviti rad po ostalim tačkama dnevnog reda.