Predana inicijativa

Kriminalizacija klevete pred Ustavnim sudom

Na štetnost ovog zakona upozoravali su novinari te predstavnici civilnog društva brojni odvjetnici i drugi građani koji su bili ujedinjeni u stavu da su ova rješenja pogubna za slobodu govora.
Vijesti / Flash | 19. 09. 2023. u 20:07 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Pravni tim kojeg je angažirala medijska zajednica u utorak je predao Ustavnom sudu Republike Srpske inicijativu za ocjenu ustavnosti izmjena Krivičnog zakonika RS, kojim se kriminalizuje kleveta.

Podnositelji inicijative koju su pripremili odvjetnici Aleksandar Jokić i Jovana Kisin Zagajac, su Udruženje Umbrela i portal CAPITAL, a inicijativom se traži ocjena ustavnosti članova 208a. i 208b. Krivičnog zakonika Republike Srpske.

Prvi član kriminalira klevetu, a drugi iznošenje osobnih i obiteljskih prilika.

Odvjetnik Aleksandar Jokić je kazao da su pokušali na što detaljniji način objasniti to “zašto su izmjene Krivičnog zakonika protiv Ustava i zašto u našem pravnom sustavu predstavlja elementarno kršenje ljudskih prava koje se odnosi na slobodu govora”.

“Nadamo se da će inicijativa uroditi plodom i da će Ustavni sud zaštititi građane od vlasti”, kazao je on.

Odvjetnica Jovana Kisin Zagajac kaže da miješanje države u slobodu govora, kao osnovno ljudsko pravo ne može biti nerazumno i neproporcionalno.

“Krivični progon te novčane kazne i kazna zatvora koja se može izreći ako se ne plati novčana kazna predstavlja prekomjerno miješanje u osnovne ljudske slobode”, kazala je ona.

Predsjednik Kluba novinara Banja Luka i glavni i odgovorni urednik portala CAPITAL Siniša Vukelić je kazao da je ovo nastavak borbe protiv kriminalizacije klevete.

“Vjerujemo da će suci imati više sluha da obrane Ustav RS kojeg su zastupnici u NSRS grubo ranili podizanjem ruke za ovakav Krivični zakonik. Nadamo se da će Ustavni sud shvatiti koliko je važna ova inicijativa i da će proglasiti neustavnim posljednje izmjene zakona”, kazao je Vukelić.

Napomenuo je da je medijska zajednica prethodnih mjeseci iznijela niz argumenata o štetnim posljedicama koje imaju izmjene ovog zakona.

Podsjećamo, Narodna skupština Republike Srpske je 20. srpnja usvojila izmjene i dopune Krivičnog zakonika RS i nakon dva desetljeća u javni prostor vratila krivično djelo klevete.

Na štetnost ovog zakona upozoravali su novinari te predstavnici civilnog društva brojni odvjetnici i drugi građani koji su bili ujedinjeni u stavu da su ova rješenja pogubna za slobodu govora.

Isticali su da je usvajanjem izmjena ovog zakona otvoren veliki poligon za zloupotrebu političkih struktura prema istraživačkim novinarima, aktivistima i svima onima koji se usude da kritikuju postupke predstavnika vlasti.

Kopirati
Drag cursor here to close