Polaganje vijenaca
Lipanjske zore u Počitelju - sjećanje na branitelje i obranu juga BiH i RH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Nakon služenja Svete mise za poginule hrvatske branitelje u Ševaš njivama, u Počitelju je ispred Spomen obilježja upriličen Središnji skup zahvale hrvatskim braniteljima, a sve u sklopu obilježavanja 29. obljetnice od briljantne vojno-oslobodilačke akcije hrvatskih snaga ''Lipanjske zore hrvatske Hercegovine'' u kojoj je oslobođena lijeva obala rijeke Neretve od Mostara preko Čapljine do Stoca.
''Lipanjske zore hrvatske Hercegovine'' akcija je kojom je potučen hercegovački korpus vojske Republike Srpske, deblokirani Čapljina i Metković te oslobođeni Stolac i istočni dio Mostara.
Samom oslobodilačkom operacijom HVO-a u Hercegovini stvoreni su preduvjeti za daljnja djelovanja hrvatske vojske do konačnog deblokiranja Dubrovnika i dubrovačkog primorja i u konačnici oslobađanja ukupnog teritorija juga RH koji je bio pod okupacijom više od godinu dana.
Svake godine u Počitelju se okupe predstavnici obitelji poginulih branitelja, udruga i vlasti kako bi odali počast braniteljima koji su u ovoj akciji dali živote.
''I danas se sjećamo tog lipnja 1992. godine, sjećamo se svih sudionika tih događaja, a prije svega naših poginulih suboraca. Prije 29 godina na današnji dan u ranim jutarnjim satima postrojbe HVO-a su krenule u operaciju koja je imala jasan cilj - osloboditi lijevu obalu Neretve. U jako kratkom vremenskom periodu HVO je postao respektabilna vojna sila koja je bila garant opstank Hrvata u tim jako teškim vremenima. To se vidi iz današnje perspektive - gdje je ustrojen HVO Hrvata ima i danas, a gdje nije tamo nije bilo šanse da se obranimo i tamo Hrvata danas nema'', poručio je čapljinski gradonačelnik Smljan Vidić.
''Tog lipnja krenuli smo preko Neretve, svi mi iz raznih gradova Hercegovine, i imali smo ogromnu želju da krenemo i ostvarimo taj veliki cilj, jer to je bila prva velika vojna operacija HVO-a, a za nas jako važna'', dodao je Vidić.
Podvukao je važnost zajedništva.
''Tada nismo gledali tko od kuda dolazi - imali smo jedan cilj i ostvarili smo ga i znali smo da samo zajedništvom možemo pobijediti nadmoćnijeg neprijatelja. Nakon 29 godina mi kao narod u BiH nemamo jednakopravan položaj i moramo se boriti da dođemo na istu razinu sa ostala dva naroda. Ono što nas je krasilo 1992. godine i kroz cijeli Domovinski rat treba nam i danas - a to je zajedništvo, i hvala Bogu da ogromna većina stranaka sa hrvatskom većinom staju pod stijeg zajedništva, a to je HNS'', zaključio je Vidić.