Socijalni parazitizam
Lukašenko: Tko ne radi, plaća 300 eura
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko uveo je “porez na nezaposlenost“ u iznosu od 300 eura za svakoga tko je nezaposlen duže od šest mjeseci.
Kako bi svoje ljude motivirao da što prije nađu posao, Lukašenko je potpisao ukaz o "sprečavanju socijalne zavisnosti", piše Moscow Times.
Cilj ukaza je da potakne ljude da se uključe u radne aktivnosti i da na taj način sudjeluju u financiranju državnih rashoda.
Dokument propisuje da građani, strani državljani i osobe bez državljanstva sa stalnim boravkom u toj zemlji, koji ne sudjeluju u financiranju javne potrošnje ili u njenom financiranju sudjeluju manje od 183 kalendarskih dana tijekom obračunskog poreskog razdoblja (fiskalne godine) u obvezi su da plate izrečenu sumu.
Uvodeći “porez na nezaposlenost“, Lukašenko vraća termin "socijalnog parazitizma" iz socijalizma, a sve u cilju kažnjavanja onih koji namjerno ne žele da rade.
Ovog poreza su oslobođeni mlađi od 18 godina, a također su oslobođeni i radno nesposobni građani, invalidi, mlađi od 18 godina, žene preko 55 i muškarci preko 60 godina.
Protivnici ovakve odluke skupljaju potpise, smatrajući da država treba da im osigura uvjere da rade, a ne da ih tjera na prinudni rad koji kako smatraju, može da naredi jedino sud.
Bejlorusija se borila da pronađe dovoljno radnika kako bi popunila radna mjesta, a koliki je problem imala sa manjkom zaposlenih, pokazuje i činjenica da su 2012. godine uveli mjeru u nekim sektorima, gdje se ne dozvoljava radniku da napusti svoje radno mjesto.