Stari u Mostaru
Nakon 28 godina: Ljiljani i skok
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Učenici osnovnih i srednjih škola Mostara, s profesorima i građanima, okupili su se danas na Starom mostu kako bi obilježili 28. godišnjicu rušenja ovog simbola grada na Neretvi u organizaciji Koordinacijskog tima učenika, profesora, roditelja i direktora/ica osnovnih i srednjih škola Mostara.
Nakon bacanja ljiljana u rijeku, okupljeni su imali priliku vidjeti tradicionalni skok skakača u Neretvu bez aplauza u organizaciji 'Skakača sa Starog mosta'.
Naime, na današnji dan prije 28 godina srušen je simbol grada Mostara, Stari most. Sagrađen je između 1557. i 1566. godine, po nalogu sultana Sulejmana Veličanstvenog, koji je građenje povjerio Mimaru Hajrudinu, istambulskom arhitekti i učeniku čuvenog Mimara Sinana.
Iako je malo službenih podataka o njegovoj gradnji, pouzdano se zna da je most bio najveća lučka konstrukcija na svijetu i jedan od najvećih graditeljskih poduhvata tog vremena. Luk je napravljen od kamena tenelija. Visina svoda je 28,7 metara, odnosno 21 metar iznad razine rijeke Neretve.
Za čuvare mosta izgrađene su dvije kule, Halebija i Tara, koje su tijekom turske vladavine služile kao skladište za oružje.
Obnova Starog mosta koju su financirali Turska, Hrvatska, Italija, Nizozemska, Svjetska banka, Europska banka za obnovu i Grad Mostar počela je 2003. godine. Prvi kamen u novi luk Starog mosta ugradio je tadašnji zamjenik premijera Republike Turske Bulent Arinč.
Obnova je završena u srpnju 2004., a ceremonija svečanog otvorenja upriličena je 23. srpnja 2004. godine. Godine 2005. Stari most, zajedno sa starom gradskom jezgrom Mostara uvršten je na UNESCO-ovu listu svjetske kulturne baštine. Time je postao prvi spomenikom kulturne baštine na UNESCO-ovu popisu iz BiH.