Migrantska kriza
Mektić i Vlada USK dogovorili: Migrante izmjestiti iz urbanih dijelova
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine (BiH) Dragan Mektić je danas u Bihaću izjavio kako će najkasnije sutra biti poznati objekt ili više njih za smještaj migranata na području Unsko-sanskog kantona (USK), javlja agencija Anadolija.
Na poziv Vlade USK, Mektić se danas susreo s premijerom Mustafom Ružnićem, komesarom policije Mujom Koričićem i Peterom Van Der Auweraertom, koordinatorom Međunarodne organizacije za migracije (IOM) za Zapadni Balkan. Tema sastanka bila je rješavanje migrantske krize u kontekstu izmještanja migranata izvan centra Bihaća i Velike Kladuše.
Prema riječima Mektića, konačno su došli do "nekakvih rješenja", bolje komunikacije i dogovora na relaciji Unsko-sanski kanton i vrh države, što daje nadu i ulijeva optimizam da će se trenutna kriza i problemi s kojima se suočava ovaj dio BiH, ubrzo riješiti na obostrano zadovoljstvo i građana ovog kantona i migranata.
"Mi smo do sada na prostoru Unsko-sanskog kantona imali problem što nismo mogli nikako da se dogovorimo i odredimo lokacije i prostore koje bi pretvorili u prihvatne centre, u kojima bi držali sve te migrante i na takav način ih držali pod određenom kontrolom. Sve vrijeme do sada smo potrošili na razgovore bez nekih konkretnih rezultata. Sada smo na ovom sastanku s novim premijerom dogovorili da ćemo najkasnije do sutra točno imati objekt ili objekte u kojima ćemo ovdje na prostoru Unsko-sanskog kantona, konkretno na području Bihaća, vrlo brzo početi da smještamo te migrante na način da ćemo najprije tu smjestiti one koji se nalaze na ulicama, u privatnim smještajima i na taj način smanjimo utjecaj svega toga na sigurnosnu situaciju u gradu", istaknuo je Mektić dodavši da će se migrantima propisati strožiji red u prihvatnom centru i na području Bihaća.
Kako je naglasio Peter Van Der Auweraert, IOM je od početka bio spreman da pruži podršku vlastima kada su u pitanju privremni smještajni kapaciteti za migrante, te da će nastaviti surađivati s Crvenim krstom Unsko-sanskog kantona i da je IOM spreman pružiti podršku premještanja migranata sa području USK-a na druga područja BiH, ako se vlasti tako dogovore.
"Sve ono što smo mi radili od samog početka je da podržavamo privremeni smještaj migranata u određene centre. To nismo radili zbog toga da bi se migrantima omogućilo da ovdje trajno ostanu, nego da bi oni bili smješteni u odgovarajuće smještaje. Ljudi u Bihaću i ostalim lokalnim zajednicama bili su dosta dugo jako strpljivi i pružali su nam podršku. Cilj smještanja migranata u prihvatne centre jeste da se smanji pritisak na lokalno stanovništvo. Također upošljavamo lokalne firme koje izvode radove koje radimo na ovim smještajnim kapacitetima, a također smo s gradonačelnicima Bihaća i Cazina radili na razvoju lokalnih projekata koji će na neki način vratiti ovo što su migranti na neki način uništili", kazao je Auweraert.
Onemogućiti svaki daljnji priliv migranata
Prema riječima Koričića, svako povećanje broja migranata bi samo dodatno pogoršalo stanje sigurnosti na području, konkretno Bihaća, a općenito Unsko-sanskog kantona i u tom kontekstu će, kaže on, policija USK od danas onemogućiti svaki daljnji priliv migranata u ovaj kanton.
"Ministar sigurnosti se obavezao da će s komesarom MUP-a KS razgovarati na ovu temu i dogovoriti konkretne mjere i radnje u smislu onemogućavanja transporta migranata na područje našeg kantona, u kontekstu izgradnje i stavljanja u upotrebu imigracijskog centra u Hadžićima", kazao je Koričić.
Premijer Ružnić je istakao da je cilj ovog sastanka i poduzimanja budućih mjera da se vrati sloboda i dostojanstvo građanima Unsko-sanskog kantona, ali i samim migrantima, u kontekstu poštivanja svih aspekata humanosti i konvencija na koje se kanton obavezao.
"Ovom migrantskom krizom se može upravljati na način da svi mi zajedno koordiniramo radimo i surađujemo. Danas ova Vlada zajedno s ministrom Mektićem i predstavnicima IOM-a može adekvatno odgovoriti kada je u pitanju migrantska kriza. Dobili smo komesara policije USK i policija sada mora zavesti javni red i mir, te uspostaviti pravni poredak. Naš zadatak je da sutra potvrdimo lokacije koje su dali predstavnici lokalnih zajednica, koje će od strane IOM-a biti pripremljene da budu privremeni smještaj za migrante koji se nalaze na ovoj ruti, jer svjesni smo da su građani ovog kantona dali nadljudske napore i održali ovaj kanton na kojem se ova kriza lomi", istaknuo je premijer Ružnić.
Vraćeni migranti s granice
Stotinjak ilegalnih migranata koji su se okupili pred graničnim prijelazom Izačić u nastojanju da nastave put prema Hrvatskoj vraćeno je u utorak u Bihać i Cazin gdje imaju osiguran smještaj.
Po migrante, među kojima je bilo i žena te veći broj male djece, tijekom popodnevnih sati lokalne su vlasti poslale autobuse kako bi ih prevezli do centara za smještaj a oni su se bez protivljenja ukrcali pod nadzorom policije, koja ih je okružila još u ponedjeljak navečer i blokirala im pristup graničnom prijelazu.
Iz policijskih izbora mediji su dobili informaciju kako je migrante na pokret potaknula lažna informacija da je granica s Hrvatskom otvorena za njihov prelazak, javlja Hina.
Većina migranata koji su se okupili kod Izačića pristigla je iz centra uspostavljenog u hotelu "Sedra" kod Cazina u kojemu borave uglavnom obitelji s djecom. Njima se pridružio i manji broj muškaraca koji borave u improviziranom centru u napuštenom učeničkom domu u Bihaću.
Prema podacima kojima barataju vlasti Unsko-sanske županije, u tom dijelu BiH trenutačno boravi između dvije i pol i tri tisuće ilegalnih migranata a uglavnom su se smjestili na području Velike Kladuše, Bihaća i Cazina.
Koliko ih je točno nitko ne zna jer su registrirani samo oni koji borave u izbjegličkim kampovima no veliki broj ih je i u privatnom smještaju ili čak borave na otvorenom.
Po podacima ministarstva sigurnosti BiH i granične policije, u tu je zemlju od početka godine do 20. studenog ušlo nešto više od 19 tisuća migranata iz pravca Srbije i Crne Gore. Granični su policajci u tom razdoblju uspjeli spriječiti ulazak oko 13 tisuća ilegalnih migranata u BiH.