Foča
Mještani blokirali nelegalno gradilište malih hidrolelektrana
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Lokalno stanovništvo u Foči, usprkos mjerama zabrane okupljanja, jutros je počelo sa blokadom izgradnje malih hidroelektrana (MHE) Bjelava i Mala Bjelava, a pridružili su im se i predstavnici Koalicije za zaštitu rijeka Bosne i Hercegovine.
Okupilo se više od dvadeset mještana koji su spriječili radnike da priđu strojevima i nastave sa nelegalnim radovima, priopćeno je iz Koalicije za zaštitu rijeka BiH.
Iz te Koalicije navode da je nelegalna izgradnja tih malih hidroelektrana, tvrtka "Srbinjeputevi" d.o.o. iz Foče počela u situaciji kada je kretanje građana ograničeno, javna okupljanja zabranjena i inspekcijski nadzor otežan, što je izazvalo revolt lokalnog stanovništa.
''Mi smo ovdje odrasli i ova rijeka nas je odgojila. Ovdje smo naučili plivati i želimo da spriječimo dalje uništavanje naše životne sredine. Zahvalio bih se ljudima koji su došli da nas podrže i poručio svima da mi od Bjelave nećemo odustati'',, izjavio je mještanin Miloš Vujičić.
Lokalno stanovništvo u njihovim zahtjevima podržale su i druge organizacije koje se u svojim općinama bore za očuvanje rijeka. Među njima su bili i predstavnici Udruženja građana "Eko Centar" iz Višegrada.
''Došli smo na poziv naših suboraca za zaštitu rijeka. Ovdje je na djelu kršenje svih prava i veliki zločin protiv prirode i nas ljudi'', izjavio je predsjednik "Eko Centra" Dejan Furtula.
Odmah po zaprimanju informacija o početku gradnje malih hidroelektrana Bjelava i Mala Bjelava, iz Koalicije za zaštitu rijeka BiH, Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske upućen je zahtjev za uvid u ekološke, građevinske i urbanističke dozvole izdate za pomenute hidroelektrane.
Ministarstvo je dostavilo odgovor u kojem jasno stoji kako nisu vođeni postupci propisani Zakonom o zaštiti životne sredine i Zakonom o uređenju prostora i građenju, na osnovu čega su u Centru za životnu sredinu, u ime Koalicije za zaštitu rijeka BiH, odlučili da podnesu krivičnu prijavu protiv osumnjičenog gospodarskog subjekta.
''Zahtijevamo od Republičkog javnog tužiteljstva Republike Srpske da pokrene istražni postupak protiv investitora koji uveliko gradi bez potrebnih dozvola. Smatramo da činjenje krivičnog djela ne smije ostati nekažnjeno, a pogotovo ne u slučaju kada neko koristi ovakvu situaciju, prouzrokovanu pandemijom korona virusa, kako bi nelegalno gradio'', izjavio je koordinator Koalicije za zaštitu rijeka BiH Miloš Orlić.
Pored podnošenja krivične prijave, iz Koalicije zahtijevaju od Urbanističko-građevinske i ekološke inspekcije Republičke uprave za inspekcijske poslove hitan inspekcijski nadzor nad procesom izvođenja radova na rijekama Bjelava i Mala Bjelava.
''Kada nadležna inspekcija ustanovi da su naše tvrdnje točne, a po osnovu odgovora nadležnog ministarstva i foto dokumentacije koju smo im dostavili, od njih zahtijevamo da postupe u skladu sa Zakonom i njihovim ovlaštenjima te da zaustave ove nelegalne radove na ovim dvjema rijekama'', kazao je Orlić.
Mještani lokalnih zajednica u kojima se grade male hidroelektrane na rijeci Bjelavi poručuju da neće odustati od svoje borbe i neće dozvoliti da privatni interes bude iznad zakona i javnog interesa, navodi se u priopćenju iz Koalicije za zaštitu rijeka BiH.