FOTO | Učenici slave
Mostar: Zastave i pjesma za 30 godina neovisnosti BiH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
"Čestitam svim građankama i građanima 30 godina neovisnosti BiH. Naša neovisnost je vrlo skupo plaćena i moramo ju čuvati. Drago mi je što se djeca i škole svake godine odazivaju i čuvaju tu ljubav. Ova djeca su garant sigurnosti BiH da će naša država biti ovdje do sudnjega dana", kazao je ministar obrazovanja, znanosti i sporta HNŽ-a Rašid Hadžović povodom obilježavanja Dana neovisnosti BiH na Španjolskom trgu.
Naime, učenici osnovnih i srednjih škola s područja HNŽ-a mašući zastavicama BiH te radnosnim pjevanjem obilježili su 30. godišnjicu neovisnosti BiH.
Današnji dan škole su rezervirale za slavlje, a proslavi je prethodio svečani mimohod.
"Ovo je jedan povijesni trenutak. Sve ono što uče u školi o domovini, slobodi, toleranciji i uvažavanju danas smo svi zajedno pokazali. Želimo poslati jednu prelijepu poruku iz našeg Mostara. Poruku mira, ljubavi i slobode. Da ovoj djeci skinemo 'okove' koje već dugo nose te im damo krila da lete", istaknula je ravnateljica IV Osnovne škole te jedna od članica organizacijskog tima Seada Kuštrić.
Ona je naglasila kako je cilj svečanog obilježavanja Dana neovisnosti pokazati učenicima koliko je neovisnost bitna te pravo izbora.
U 11:00 sati zakazan je obilazak Fortice gdje će se održati sat povijesti, a u 13:00 sati manifestacija na Starom gradu Blagaju, u suradnji s institucijama iz Blagaja.
Podsjetimo, Bosna i Hercegovina, iako ne u cijelosti, 1. ožujka obilježava dan kada su građani gotovo dvotrećinskom većinom na referendumu odlučili da žele živjeti u neovisnoj državi.
Građani su glasali odgovarajući na jedno pitanje "Jeste li za suverenu i neovisnu BiH, državu ravnopravnih građana, naroda BiH – Muslimana, Srba, Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive?".
Referendumu je pristupilo 2.073.568 glasača što je predstavljalo izlaznost od 63,6 posto, a gotovo svi koji su izašli na referendum glasali su za neovisnost, a samo 0,3 posto ili 6.037 osoba glasalo je protiv.
Rezultati referenduma omogućili su i međunarodno priznanje Bosne i Hercegovine, kao neovisne države.
Od tada se 1. ožujka proslavlja kao Dan neovisnosti Bosne i Hercegovine. Te 1992. godine, ujedno i prve ratne godine 76 država svijeta priznalo je BiH kao neovisnu državu, a prvo je to učinila Bugarska i prije referenduma 31. siječnja 1992. godine.