Mostar-Prostori koji pokreću

Mostar želi biti grad po mjeri čovjeka

Građani su imali priliku saznati više o tome što su javni prostori, te daju i usvoje prijedloge za urbane akupunkture kako bi se javni prostori u gradu unaprijedili i koristili svakodnevno.
Vijesti / Flash | 06. 06. 2022. u 12:58 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Razgovor sa građankama i građanima pod nazivom ''Zamisli javni prostor po svojoj mjeri'' održan je u nedjelju u sklopu projekta ''Mostar-Prostori koji pokreću'' u organizaciji Agencije lokalne demokracije Mostar (LDA Mostar).

Događaj je održan na četiri lokacije (Hotel Bristol Mostar; Kulturni centar Mostar-Sjever, Potoci; Centar za posjetitelje i Centar za podršku klasterima Mostar, Buna i Hrvatski dom herceg Stjepan Kosača) u četiri različita termina. Na sve četiri lokacije građanke i građani su imali priliku saznati više o tome što su javni prostori, te daju i usvoje prijedloge za urbane akupunkture kako bi se javni prostori u gradu unaprijedili i koristili svakodnevno.

Foto: PR / Mostar želi biti grad po mjeri čovjeka

''Jedan te isti prostor mi ne doživljavamo isto. Sve je stvar percepcije i naših iskustava sa prostorom. Upravo tu leži potencijal javnih prostora'', istaknula je doc. dr. Senada Demirović Habibija, dipl. ing. arhitekture.

Na dvije lokacije u centralnom dijelu grada (Hotel Bristol Mostar i Hrvatski Dom herceg Stjepan Kosača) građani su kao najprioritetnije probleme u javnim prostorima na otvorenom istaknuli nedostatak i neadekvatan pristup javnim prostorima za osobe sa invaliditetom i majke sa djecom u kolicima, nedostatak korpi za otpatke i nedostatak i neadekvatno održavanje već postojećih zelenih površina u gradu Mostaru.

Ivica Pavlović, predsjednik Udruge paraplegičara i oboljelih od dječje paralize ''Marko Ravlić'' naglasio je kako prostori grada Mostara više sputavaju nego što pokreću osobe sa invaliditetom.

Foto: PR / Mostar želi biti grad po mjeri čovjeka

Na lokaciji Potoci građanke i građani su kao najprioritetniji problem u sjevernom dijelu grada istaknuli nedostatak parka za djecu, sportsko-rekreacionog centra i šetnice uz Neretvu, dok na lokaciji Buna građanke i građani nisu izrazili zainteresiranost da kroz ovu vrstu događaja daju svoje prijedloge za poboljšanje javnih prostora na otvorenom u južnoj zoni grada Mostara.

Tijekom događaja građanke i građani su imali priliku da svoje prijedloge za intervencije u javnim prostorima zapišu na upitnik. Svi prijedlozi koje su ostavili bit će obrađeni i upućeni nadležnim tijelima, nakon čega će sve građanke i građani grada Mostara dobiti priliku da glasaju i odaberu javne prostore koji će biti poboljšani.

Građanke i građani su naglasili da je potrebno da se stanovnicima grada Mostara vrati povjerenje i pokaže da se njihove ideje cijene, a jedan od načina na koji se to može uraditi jeste kroz osnaživanje manjih, neformalnih inicijativa građanki i građana.

Foto: PR / Mostar želi biti grad po mjeri čovjeka

Događaj je moderirala Maja Vejzović, menadžerica projekta ''Mostar-Prostori koji pokreću'', a stručna predavačica bila je doc. dr. Senada Demirović Habibija, dipl. ing. arhitekture.

Povod razgovora sa građankama i građanima bio je Svjetski dan zaštite okoliša u sklopu kojeg LDA Mostar želi potaknuti građanke i građane da razgovaraju o modelima unapređenja zajedničke životne sredine u cilju ostvarivanja osnovnog ljudskog prava na zdravu životnu sredinu. Moto ovogodišnje kampanje je ''Samo Jedna Zemlja'' sa specijalnim fokusom na život u harmoniji sa prirodom.

Projekt ''Mostar – Prostori koji pokreću'' financira Vlada Ujedinjenoga Kraljevstva. Nositelj projekta je People in Need (PIN), češka neprofitna, nevladina organizacija koja pruža humanitarnu i razvojnu pomoć u više od 30 zemalja širom svijeta. Zajedno sa PIN-om, ravnopravni članovi konzorcija su Everyday Peace Indicators (EPI), Omladinski Kulturni centar Abrašević (OKC Abrašević), Agencija lokalne demokratije Mostar (LDA Mostar) i Nešto Više (NV).

Kopirati
Drag cursor here to close