ravnopravnost
Mostarski Srbi za jedinstven Grad: U prijedlozima najjačih stranaka nema trećega
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Predstavnici Koordinacijskog odbora srpskih organizacija u Mostaru predstavili su u četvrtak svoj prijedlog osnovnih načela uređenja Mostara koji, među ostalim, predviđa teritorijalnu i administrativno uređenje grada kao jedinstvene cjeline te zaštitu vitalnih nacionalnih interesa sva tri konstitutivna naroda u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti grada.
Dušan Golo, predsjednik Koordinacije koja okuplja sve kulturne i političke organizacije srpskoga naroda u Mostaru, istaknuo je kako se Koordinacija zalaže za organizaciju Mostara kao jedne jedinice lokalne samouprave, s mjesnom samoupravom te jedinstvenom administracijom i proračunom.
''Posebno apostrofiramo mjesnu samoupravu jer u Mostaru mjesne zajednice uopće ne postoje ili postoje, ali ne funkcioniraju ili nisu pravne osobe. Smatramo da bi zakonskim izmjenama trebalo urediti mjesne zajednice kako bi građani mogli što jednostavnije ostvarivati svoja prava. To se posebno odnosi na srpski narod koji nema ni lijevu ni desnu, ni zapadnu ni istočnu obalu'', kazao je Golo.
Kada su u pitanju izborna pravila, predstavnici Srba smatraju kako bi se lokalni izbori u Mostaru morali održati po svaku cijenu jer je trenutna situacija potpuno neprihvatljiva za srpski narod. Oni predlažu zadržavanje minimalnih i maksimalnih kvota vijećnika sva tri konstitutivna naroda te klubova naroda u Gradskom vijeću kao i biranje svih 35 gradskih vijećnika iz jedne izborne jedinice.
''Smatramo kako bi na taj način vijećnici srpske nacionalnosti bili najlakše izabrani glasovima srpskog stanovništva. Ako se mandati dijele s više izbornih područja, onda su naše šanse za "autentične predstavnike" Srba u Gradskom vijeću manje'', kazao je član Koordinacije Predrag Šupljeglav.
Dodao je kako bi u slučaju postojanja više izbornih jedinica Srbi na to pristali jedino pod uvjetom da se u svakoj od tih jedinica bira najmanje jedan predstavnik konstitutivnih naroda. Koordinacijski odbor srpskih organizacija, također, smatra kako bi se pored zaštite vitalnoga nacionalnoga interesa u Gradskom vijeću to načelo trebalo ugraditi i u izvršnu vlast, odnosno Gradsku upravu Mostara.
''Predlažemo uvođenje dva zamjenika gradonačelnika, koji ne bi bili iz istog naroda, i preko kojih bi se mogli štititi vitalni nacionalni interesi'', kazao je Šupljeglav, istaknuvši kako se to, prije svega, odnosi na pitanje zapošljavanja u gradskoj administraciji te izvršenje gradskog proračuna. Na novinarsko pitanje da prokomentiraju druge prijedloga uređenja Mostara koji su se proteklih dana pojavili u javnosti, Golo je kazao kako prijedlozi najjače bošnjačke stranke SDA i najjače hrvatske stranke HDZ BiH nisu prihvatljivi za srpski narod jer u tim prijedlozima obje strane traže prava isključivo za svoj narod.
''U njihovim prijedlozima nema trećeg. SDA kaže hoćemo gradonačelnika i dogradonačelnika, HDZ hoće samo gradonačelnika... Nitko ne želi iskoračiti niti jedan korak i krenuti prema nekoj sredini. Mi pokušavamo biti ta sredina i ovo što smo mi ponudili može biti nešto od čega ćemo početi, ići korak po korak'', kazao je Golo.
Dodao je kako je od svih prijedloga koji su se pojavili, srpskom narodu najbliži onaj Safeta Oručevića, odnosno Centra za mir i multietničku suradnju, koji nudi paritet i ravnopravnost sve tri strane.
''Želim podsjetiti na ono što mnogi zaboravljaju: Mostar je daytonska kategorija. Nakon Daytona Srbi u Mostaru bili su u potpunosti ravnopravni, a od tada naš se položaj konstantno derogira. Možemo o svemu razgovarati, ali ono što će biti crta ispod koje nećemo ići je zaštita, kako u zakonodavnoj, tako i izvršnoj vlasti'', zaključio je Golo.