Može li promjena izbornog zakona riješiti pitanje Mostara i presudu Sejdić-Finci
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Sastav biračkih odbora, vlasništvo mandata, cenzus, otvorene ili zatvorene izborne liste, broj žena na njima, dogradnja postojećeg ili izrada jednog ili čak pet manjih zakona o izborima samo su dio onoga o čemu će Interresorna radna grupa za izmjenu izbornog zakonodavstva raspravljati.
"To ćemo sve otvoriti, a na parlamentarcima je da odluče što će i kako mijenjati. Prezentirat ćemo samo činjenice i nametnuti sva pitanja koja su se u izbornom procesu pokazala kao loša, koja su prevaziđena i koja nisu u skladu sa standardima, konvencijama i europskim dostignućima", rekao je Branko Petrić, predsjednik Interresorne radne grupe za izmjenu izbornog zakonodavstva, pišu Nezavisne novine.
Ovaj tjedan na sastanku radne grupe, kako je rekao, bit će definiran radni zadatak, odnosno hoće li izmjene involvirati u postojeći, donijeti novi ili razbiti postojeći zakon na nekoliko manjih jer zemlje koje su u sličnoj situaciji imaju od četiri do sedam zakona iz ove oblasti.
"To su manji zakoni koji se lakše provode. Kod nas je jedan ogroman zakon i veoma se tu teško snaći", rekao je Petrić dodajući da od politike zavisi kolika će dubina tih promjena biti.
Što se tiče politike, ono što je barem zasad sigurno jeste da postoji politička volja da se postojeći izborni zakon mijenja i to do narednih lokalnih izbora, kako bi načelnike i odbornike po skupštinama općinama izabrali po novim pravilima. Ipak, veliko pitanje je hoće li sve riješiti dva najkrupnija problema izbornog zakonodavstva, a to je provođenje presude po pitanju Sejdića i Fincija i pravila za izbore u gradu Mostaru, jer i u radu dosadašnjih radnih grupa to je bio kamen spoticanja, pišu NN.
"Očekujem da postignemo dogovor jer je krajnje vrijeme za to i nadam se da će prevladati razum. Ne moramo sve odmah riješiti, ali svakako očekujem lokalne izbore po novim pravilima, a ono što se mora riješiti jeste legitimitet predstavljanja jer niko ne može nikome birati predstavnike", rekao je Bariša Čolak, član Interresorne radne grupe za izmjenu izbornog zakonodavstva ispred HDZ-a i predsjedavajući Doma naroda parlamenta BiH.
Što se tiče novih pravila, članovi komisije raspravljat će o pitanju cenzusa, zatim tko će biti vlasnik mandata izabrana osoba ili stranka ispred koje je izabran, a zbog konvencija o pravima žena neophodno će biti urediti i njihovo sudjelovanje na izborima s obzirom na to da na listama bude njih oko 40 posto, ali ih nešto manje od petnaestak posto bude izabrano.
"Cenzus koji sada imamo očigledno je neadekvatan za lokalne organe. U nekim skupštinama općina ili općinskim vijećima imamo subjekte koji nemaju nikakav izborni legitimitet, ali imaju veliki trgovački i ucjenjivački kapacitet, što možemo vidjeti svakodnevno", rekao je Petrić.