Veleposlanik SAD-a u BiH

Murphy: Svako djelovanje prema odcjepljenju RS-a značio bi njen kraj

Retorika o secesiji Milorada Dodika je opasna stvar za Bosnu i Hercegovinu i cijeli Zapadni Balkan, izjavio je veleposlanik SAD-a u BiH Michael Murphy.
Vijesti / Flash | 22. 11. 2024. u 20:20 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Retorika o secesiji Milorada Dodika je opasna stvar za Bosnu i Hercegovinu i cijeli Zapadni Balkan, izjavio je veleposlanik Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini Michael Murphy u intervjuu za BHT1.

Dodao je kako Republika Srpska ni po Ustavu nema načina za odcjepljenje, te da bi svako djelovanje u tom smjeru značilo kraj Republike Srpske.

Sigurnost Zapadnog Balkana

"Ja ne mogu predviđati što će gospodin Dodik uraditi ili što neće, ali mogu reći nekoliko stvari o njegovim izjavama i djelima. Secesija i retorika o secesiji i aktivnosti su opasne za Bosnu i Hercegovinu, opasne su za sve njene građane, uključujući i stanovnike u Republici Srpskoj, i opasne su kada je riječ o sigurnosti Zapadnog Balkana kao regije", kazao je Murphy u razgovoru za BHRT.

Sjedinjene Američke Države podržavaju teritorijalni integritet, suverenitet i multietnički karakter Bosne i Hercegovine, kazao je Murphy i dodao da se to neće promijeniti u budućnosti.

"Ustav BiH jasno kaže - BiH je zemlja nasljednica Republike Bosne i Hercegovine, sa promijenjenom unutarnjom strukturom, prema kojoj postoje dva entiteta. To nije 'unija dvije države', dakle entiteti nisu države, nemaju prava na secesiju ili razdruživanje ili kakav god drugi termin gospodin Dodik želi da nađe za secesiju. U tom Ustavu to ne postoji. Republika Srpska jednostavno ne može postojati van BiH. Secesija Republike Srpske, razdruživanje ili koji god termin gospodin Dodik izmisli, to znači kraj Republike Srpske", poručio je Murphy.

"Dodik se ponaša kao siledžija"

Michael Murphy u razgovoru za BHRT je istaknuo da međunarodna zajednica neće više činiti ustupke predsjedniku Republike Srpske, te da su američke sankcije koje su izrečene dužnosnicima iz oba entiteta dale rezultate.

Govoreći o radu Ustavnog suda BiH i problemima u funkcioniranju ove institucije, Murphy je naglasio da SAD snažno podržavaju Ustavni sud BiH koji, kako je rekao, ima ključnu ulogu u provedbi Ustava BiH i vladavini prava.

Video: Michael Murphy

"Također podržavamo prisustvo međunarodnih sudaca u Ustavu BiH. Ne vjerujemo da je uklanjanje tih sudaca ispravna stvar. Dodik u osnovi se ponaša kao siledžija, ako mogu tako reći. On je odbio imenovati suce iz Republike Srpske. Pokušao je umanjiti jurisdikciju Ustavnog suda u Republici Srpskoj. U suštini, stvorio je blokadu i krizu i zauzvrat traži nešto. On želi natjerati međunarodnu zajednicu i lokalne aktere da prihvate njegove zahtjeve u krizi koju je on stvorio. To je pogrešna stvar. Isto je radio i ranije kada je riječ o reformi policije, o prisustvu međunarodnih sudaca i tužitelja u državnim institucijama. Ako napravite ustupak kao što smo radili u prošlosti, onda će on to 'staviti u svoj džep', i nikad ne ispuni svoj dio dogovora. Tako se slabi država BiH, a on se onda opet vrati i traži još više. Evo šta više nećemo uraditi. Nećemo više praviti ustupke siledžiji", kategoričan je Murphy.

"BiH zaostaje za drugim zemljama"

Odgovarajući na pitanje može li BiH ispoštovati novi rok za ispunjavanje uvjeta za povlačenje sredstava iz Plana rasta, Murphy je naglasio da se to do sada nije dogodilo jer je Milorad Dodik odbio usvajanje dvije reforme.

"Plan razvoja Zapadnog Balkana je ogromna prilika za BiH. Zaostaju za drugim zemljama jer nisu priložili tu reformsku agendu Bruxellesu koja bi bila odobrena da bi se došlo do prve tranše sredstava. Želim biti jasan zašto je tu zastoj, zato što je jedan pojedinac, gospodin Dodik, odbio prihvatiti dvije reforme koje je Europska unija tražila kao dio reformske agende", kazao je, pa objasnio.

"Prva se tiče osiguranja vijećima za državnu pomoć i Konkurentskom vijeću na osnovu zasluga. Druga reforma je Ustavni sud BiH. Europska unija je jasno rekla da imaju očekivanja da budu imenovani suci i da se poštuju odluke Ustavnog suda u provedbi tih odluka širom zemlje, uključujući i Republiku Srpsku. Dodik je rekao: Ne, neću to uraditi! On kaže da podržava put Bosne i Hercegovine ka Europskoj uniji i želi ići tim putem. Ako je to istina, onda treba da prihvati ono što mu je izloženo na stol od strane EU. On je ovdje smetnja. On se redovno ponaša siledžijski prema ljudima da bi napravili određene ustupke i radi to zato što je to nekad uspijevalo. Mislim da je važno upravo sada da prestanemo praviti ustupke siledžiji i fokusiramo se na reforme i da se one provode. Reforme koje podrivaju Daytonski mirovni sporazum nisu uopće reforme i onda imate snage etnonacionalizma koje puno štete ovoj zemlji i njenim građanima", poručio je Murphy.

"Nije teško to promijeniti"

Govoreći o euroatlantskim integracijama i NATO putu Bosne i Hercegovine, Murphy je ponovio da SAD podržavaju težnje BiH da se pridruži NATO savezu.

"Suština NATO-a nisu aspiracije. Za ulazak u NATO treba puno marljivog rada, teških odluka, izgradnju kompromisa, političkog konsenzusa, a toga nije bilo dovoljno do sada. Nije bilo dovoljno reforme obrambenog sustava u proteklih 8-9 godina. To nije problem samo za ovu vlast, to je bio problem i s prethodnim vladama", kazao je.

"Ako tražite pojedince koji su vas iznevjerili, to su sadašnji političari koji su na vlasti, i sadašnja opozicija. I jedni i drugi dijele krivicu. Može se to promijeniti, nije teško. Usvajajte reformski plan bez politizacije, provedite Pregled obrane iz 2016. godine, puno se uložilo truda da bi se on napravio, a to sad stoji negdje na polici. Lako je napisati akcioni plan, ali ono što je bitno je provedba. Postoje i druge reforme koje su također bitne, o ljudskim resursima, strukturi jedinica".

"To nisu 'seksi' stvari poput dronova i helikoptera, ali bez tih stvari dronovi i helikopteri neće funkcionirati. Sjedinjene Američke Države podržavaju Oružane snage BiH i Ministarstvo odbrane i ostajemo posvećeni da radimo s institucijama i političkim liderima koje žele napredak i žele da se stvari rješavaju. Mi ćemo nastojati to uraditi, ali taj drugi partner mora zasukati rukave i početi raditi svoj posao", kazao je, između ostalog, veleposlanik SAD u BiH Michael Murphy u razgovoru za BHRT.

Kopirati
Drag cursor here to close