Tabu tema
Muškarci u Trebinju sve češće prijavljuju nasilje u obitelji
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U Trebinju se u posljednje vrijeme sve više muškaraca odlučuje prijaviti nasilje u obitelji, što ranije nije bio slučaj, prenosi Dnevni avaz.
"Jedan muškarac je prijavio nasilje od strane svoje supruge, dok su u tri druga slučaja počinitelji bila djeca" navodi direktorica "Ženskog centra" Trebinje, Ljiljana Čičković, nakon sastanka koji je Policijska uprava Trebinje organizirala povodom "16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama".
Osjećaj srama i straha
Čičković je istaknula da je kod jednog muškarca prijavljeno ekonomsko i psihološko nasilje, dok su u drugim slučajevima prijavljene fizičke povrede. Međutim, naglasila je da nijedna žrtva nije bila spremna da prijavu proširi dalje, osim prema njihovoj organizaciji, vjerojatno zbog stida i straha. Organizacija ne distribuira prijave dalje ako to žrtve ne žele, ali ih nastoji ohrabriti da pređu preko osjećaja srama i straha.
Do rujna ove godine, "Ženski centar" je registrirao 5% više prijavljenih slučajeva nasilja u obitelji u odnosu na isti period prošle godine. Iako to može izgledati kao porast, stručnjaci smatraju da nije riječ o povećanju broja slučajeva, već o većoj hrabrosti žrtava da prijave nasilje.
Tema ostaje tabu
Međutim, nasilje postaje sve teže, a ono što je ranije rezultiralo lakšim tjelesnim povredama sada često dovodi do težih povreda ili čak smrti. Zabrinjavajući trend porasta femicida i slučajevi u kojima partneri pokušavaju prikriti nasilje, kao u nedavnom slučaju u Mostaru, dodatno potiču zabrinutost.
Statistički podaci Policijske uprave Trebinje ukazuju na to da broj prijavljenih slučajeva nasilja u obitelji u istočnoj Hercegovini nije značajno porastao. Do kraja studenog ove godine, broj prijava je bio manji nego prošle godine, kada ih je bilo 22. Iako statistički broj nije značajan, tema nasilja u obitelji još uvijek ostaje tabu, pa se vjerojatno mnogi slučajevi ne prijavljuju.
Jovana Cvijetić, glasnogovornik PU Trebinje, napominje da broj prijava varira iz godine u godinu, a ove godine je manje prijavljenih slučajeva nasilja nego lani. Ona ističe važnost daljnjeg razgovora o ovom problemu, jer mnoge žrtve ne prijavljuju nasilje nadležnim institucijama.
U Bosni i Hercegovini postoje SOS telefoni za prijavu nasilja u oba entiteta.
Gender centar Federacije Bosne i Hercegovine uspostavio je SOS telefonski broj 1265 za pomoć žrtvama nasilja u obitelji na teritoriji ovog bh.entiteta.
SOS liniju 1264 za područje Republike Srpske uspostavile su 2005. godine četiri nevladine organizacije i Gender Centar Republike Srpske.
Nasilje se, također, može prijaviti i na SOS crvenu liniju za žrtve nasilja broj 033 222 000.
Broj policije je 122.