Reforma pravosuđa
Na bh. institucijama je da osiguraju redovne edukacije pravosudnom osoblju
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Šefica Odsjeka za pravosuđe i reformu javne uprave u Delegaciji Europske unije u BiH Chloe Berger kazala je da se BiH suočava s mnogim izazovima kada se govori o poboljšanju neovisnosti, efikasnosti, djelotvornosti i profesionalizmu u pravosuđu u BiH.
Međutim, vjeruje da će projekt "Izgradnja kapaciteta za pravosudnu reformu u BiH", čija je završna konferencija održana danas u Sarajevu, unaprijediti rad centara za edukaciju sudaca i tužitelja FBiH i RS-u, ministarstvima pravde, pravosudne komisije Brčko Distrikta i Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća.
Objasnila je da je cilj ovog projekta bio pružanje podrške promjeni i poboljšanju tužiteljstva i sudova koji pružaju usluge građanima BiH. Također je naglasila da je u okviru projekta izrađen priručnik za edukaciju, te da su educirali predavače iz različitih oblasti kao što su financijske istrage, prava EU, stečajni postupak te upravljanje ljudskim potencijalima da bi građanima pružali bolje usluge.
Berger je naglasila da je ovaj projekt davao značajnu podršku edukaciji osoblja koji nisu nositelji pravosudnih funkcija kao što su sudski izvršitelji, tajnici sudova te sudski službenici da bi na najbolji način obavljali svoje funkcije.
Smatra da je putem projekta urađeno jako mnogo, ali da je od suštinske važnost da domaće institucije urade još više na daljnjem pružanju i organiziranju sistematskih i redovnih edukacija pravosudnom i administrativnom osoblju koje je zaposleno u sudovima i tužiteljstvima.
Zaključila je da će Europska unija biti trajno posvećena BiH te da će davati značajan doprinos u oblasti reformi pravosuđa.