Srušile sve rekorde

Na današnji dan katastrofalne poplave pogodile su BiH

Samo u periodu od 48 sati u nekim područjima palo je oko 150l/m².
Vijesti / Flash | 13. 05. 2023. u 11:38 R.I. | Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Na današnji dan prije devet godina Bosnu i Hercegovinu, ali i regiju pogodile su katastrofalne poplave koje su prešle rekorde zadnjih 120 godina od kako se vrše mjerenja.

Samo u periodu od 48 sati u nekim područjima palo je oko 150l/m².

Vlada FBiH proglasila je 15. svibanj stanjem prirodne nesreće, dok je Vlada RS-a 17. svibnja proglasila izvanrednu situaciju na području cijele Republike Srpske.

Tisuće evakuiranih

Najmanje 21 osoba poginula je u poplavama, a tisuće su evakuirane iz svojih domova.

Aktivirana su bila mnogobrojna klizišta i srušeni su stambeni objekti. U prekidu su bile brojne komunikacije, porušeni su pojedini mostovi. Do nekih mjesta se moglo stići samo čamcima ili helikopterima. Pojedinci su pokušali zlouporabiti tešku humanitarnu situaciju, tako što su povećali cijene hrane i vode.

Pročitajte još

Centar za uklanjanje mina upozorio je da je zbog poplava i klizišta došlo do pomjeranja pojedinih minskih polja koja su već ranije označena. Ugrožena su bila područja Doboja, Maglaja, Posavine i Unsko-sanske županije.

Procijenjena šteta

Poplave su nanijele ukupnu štetu nešto veću od dvije milijarde eura, objavilo je izaslanstvo Europske unije u Sarajevu prenoseći sažetak konačnog izvješća o posljedicama poplava, koje su sastavili domaći i međunarodni stručnjaci.

Precizna je procjena kako su štete dosegnule iznos od 3,98 milijardi konvertibilnih maraka, odnosno 2,04 milijardi eura.

Foto: Agencije / Poplave u Bosni i Hercegovini

Izvješće se temelji na procjenama različitih razina vlasti Bosne i Hercegovine provedenim uz potporu EU-a, Ujedinjenih naroda i Svjetske banke.

Analiza je pokazala kako su poplavama koje su Bosnu i Hercegovinu pogodile od 14. do 19 svibnja najviše pogođeni privatni sektor, obiteljska mala, srednja i velika poduzeća, poljoprivredni proizvođači, te veliki broj građana.

Gdje su nestali milijuni?

Poplava je otkrila i probleme sa novcem namijenjenim zaštiti i spašavanju gdje se, ni do danas nije otkrilo gdje su završila određena sredstva.

Vlada FBiH godinu prije poplava donijela je dvije odluka kojima se iz sredstava namijenjenih za zaštitu i spašavanje 36 milijuna KM upućuje na račun Federalnog ministarstva financija.

Mediji su tada pisali kako je novac potrošen, dok je tadašnji premijer Nikšić tvrdio kako istina nije baš takva.

"Nitko nema sredstva na računu i nisu odvojena sredstva u sefu posebnom za civilnu zaštitu, posebno za Ministarstvo financija, posebno za bilo koji državni organ. Dakle nisu to sredstva civilne zaštite koja su u nekom posebnom sefu ili negdje posebno. Sva sredstva se preusmjeravaju, trezorska su sredstva, dakle nisu obilježena sredstava koja su došla tu, rekao je tada Nikšić.

Foto: Fah / Poplave u Bosni i Hercegovini

Gdje su završili milijuni, na što su raspoređeni, još uvijek se ne zna.

Prognoziran porast vodostaja

Ovih dana također je prognoziran porast vodostaja uslijed novih padalina na cijelom vodnom području rijeke Save u FBiH gdje se očekuje dostizanje razine obavještavanja o mogućim poplavama na gidrološkim stanicama na srednjem i gornjem dijelu sliva rijeke Bosne te na slivovima Une i Sane u FBiH.

Prognozirano vanredno hidrološko stanje odnosi se na period od 14. do 18. svibnja, priopćila je Agencija za vodno područje rijeke Save.

Kopirati
Drag cursor here to close