Pokušaj prelaska granice
Na granicama evidentirano 990 osoba s nevažećim dokumentima
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Direktor Granične policije BiH, Zoran Galić je 3. veljače 2015. godine održao Sjednicu stručnog kolegija u zgradi Terenskog ureda Jug – Čapljina. Sjednici su, pored zamjenika direktora, Zijada Srabovića i pomoćnika direktora za organizaciju i operacije, Žarke Lakete, prisustvovali i načelnici svih terenskih ureda i organizacijskih jedinica, te zapovjednici jedinica Terenskog ureda Jug – Čapljina.
Na sjednici je razmatran Izvještaj o radu Granične policije BiH za 2014. godinu, pri čemu su istaknuti najznačajniji rezultati, kao i problemi s kojima se pripadnici ove agencije suočavaju u svakodnevnom radu, te su predložena moguća rješenja u skladu sa proračunskim sredstvima kojima ova policijska agencija raspolaže.
Istaknuto je da su vidni rezultati postignuti upravo u segmentima u kojima je ulagan novac prethodnih godina, kao npr. u graničnim provjerama koje su unaprijeđene novom aplikacijom doniranom od Europske unije s kojom je osobama koja imaju bilo kakvu vezu sa nezakonitostima onemogućen prelazak državne granice, a da pritom nije evidentirano njihovo kretanje ukoliko se prate od nadležnih organa.
Tako je u 2014. godini na graničnim prijelazima u BiH evidentirano 1. 195 osoba kojima su od strane nadležnih organa raspisane potjernice, raspisi o traganju, mjere zabrane prelaska državne granice ili se radi o sigurnosno interesantnim ili osobama o kojima je potrebno dostaviti informaciju, što je povećanje za oko pet posto u odnosu na 2013. godinu.
Unaprijeđeni su rezultati i u segmentu otkrivanja dokumenata koji po raznim osnovama nisu bili validni za prelazak državne granice, pa je tako evidentirano 990 dokumenata od čega 702 strana, što je u odnosu na 2013. godinu povećanje za 7, 73 posto.
S tim u vezi direktor Granične policije BiH, Zoran Galić istaknuo je da i u 2015. godini u skladu sa strateškim ciljevima treba napraviti pomake u borbi protiv prekograničnog kriminala, ilegalnih migracija, korupcije, u nadzoru granice i sigurnosti aerodroma.
Pritom je dodao da će se angažirati svi raspoloživi kapaciteti u cilju unapređenja krim obavještajnog rada, te da će se jačati suradnja između organizacijskih jedinica i inzistirati na dosljednoj primjeni etičkog kodeksa.
U cilju zajedničke borbe protiv prekograničnog kriminala Granična policija BiH će u ovoj godini nastaviti uspješnu suradnju, kako sa agencijama za provođenje zakona susjednih zemalja, tako i sa agencijama iz BiH.
Također je podcrtano da će Granična policija BiH uraditi sve na usklađivanju zakonodavstva BiH, tj. propisa Granične policije BiH sa EU zakonodavstvom. Kao najveći problem za dalji razvoj Granične policije BiH istaknuta je kadrovska nepopunjenost, ali i općenito nedostatak proračunskih sredstava koje Granične policija BiH ima na raspolaganju za realiziranje svojih razvojnih projekata, kao i loše stanje infrastrukture na graničnim prijelazima, priopćeno je iz Granične policije.