Nacrt rezolucije o BiH moramo gledati kao političku poruku
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Potpredsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) i direktor Političke akademije SDA Senad Šepić ocijenio je danas da je usvajanje rezolucije o Bosni i Hercegovini u Europskom parlamentu dokaz da se BiH ponovo nalazi na listi prioriteta EU.
U utorak je Vanjskopolitički odbor Europskog parlamenta usvojio Nacrt rezolucije o BiH, a naredni korak je potvrđivanje sadržaja ovog dokumenta plenarnog zasjedanja Europskog parlamenta što bi se trebalo dogoditi u naredna dva do tri tjedna.
''Sadržaj Nacrta rezolucije o BiH moramo gledati kao političku poruku i listu ideja Europskog parlamenta o BiH, usmjerenih prema zemljama članicama EU, ali i prema nama u BiH'', mišljenja je Šepić.
Najvažnija politička poruka ovog dokumenta je da je u ovom trenutku najvažnije pokrenuti političke, društvene i ekonomske procese u BiH te da je potrebno se uz pomoć civilnog sektora, Vijeće ministara BiH i entitetske vlade, u narednom periodu fokusirajuna izradu inicijalnog seta društveno-ekonomskih reformi kako bi se krenulo s njihovom provedbom.
''I iz ovog razloga, koliko god nekim u BiH i susjedstvu bilo privlačno, ne smijemo trošiti energiju na već viđene teme oko kojih nemamo unutrašnjeg dogovora. Takve ideje će nas samo držati zavađenima'', napisao je Šepić na blogu.
Istaknuo je da fokus mora biti ekonomija te zatražiti podršku europarlamentaraca, naročito bh. susjeda u tom sektoru, a Šepić dodaje da teme oko kojih je jasno da nema dogovora i suglasnosti trebaju se ostaviti po strani.
On smatra da je nedavni sastanak entitetskih premijera u Doboju dobar primjer koji ohrabruje ističući da je to korak u dobrom pravcu pun simbolike jer je Doboj grad ratnog stradanja koji je državu odvela nazadna politika mržnje.
''Grad je to velikog broja povratnika, koji je, pogođen majskim poplavama, podsjetio da su građani ove zemlje, Bošnjaci, Srbi i Hrvati, prije svega, ljudi, koji žele da pomažu jedni drugima u nevolji'', kazao je i dodao da bi se sada političari trebali okupiti oko ekonomskih nevolja svih građana BiH.
Tako bi se, mišljenja je, moglo raditi na stvaranju ambijenta za otvaranje novih radnih mjesta i otvaranju BiH prema EU jer će se samo tako ispuniti lista stvarnih zadataka koja se nalazi na putu k kredibilnoj aplikaciji za članstvo u EU, koju su potvrdile zemlje članica EU u decembru prošle i ožujku ove godine.
Podsjetio je da na toj listi, koja je rezultat britansko-njemačke inicijative, nema ustavnih reformi, ali imaju građani BiH i njihov ekonomski boljitak.
Dubravka Šuica, zastupnica u Europskom parlamentu, ranije je u izjavi za medije kazala kako rezolucija navještava bolje dane za BiH. Rezolucijom se kako je tada kazala Šuica traži RTV kanal na hrvatskome jeziku, federalizam i decentralizacija BiH.