Online baza podataka

Najkorumpiraniji sektor javnih nabavki

Vijesti / Flash | 03. 04. 2015. u 12:34 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) kreirao je i danas objavio online bazu podataka o javnim nabavkama da bi građanima Bosne i Hercegovine olakšao uvid u javnu potrošnju i ponudio informacije o tome kako i od koga institucije i javna poduzeća kupuju robu, usluge ili sklapaju ugovore o javnim radovima.

U bazi se nalaze podaci o 39.178 ugovora koje su 828 institucija i javnih poduzeća sklopili s 5.230 kompanija. Vrijednost ugovora iznosi oko 6,2 milijarde KM.

Direktorica CIN-a Lejla Bičakčić kazala je danas na tiskovnoj konferenciji da su nakon godina praćenja korupcije zaključili da je sektor javnih nabavki najkorumpiraniji, ne samo u BiH već i u cijelom svijetu.

‘’Oko 25 posto godišnjeg proračuna BiH koji iznosi osam milijardi KM slije se u privatne džepove putem procesa javnih nabavki’’, istaknula je Bičakčić.

http://www.cin.ba/javnenabavke/

Posted by Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) on Friday, April 3, 2015


Pojasnila je da je CIN odlučio analizirati procese, procedure i aktere u ovom sektoru te nizom istraživačkih priča informirati javnost koliko su nabavke otvorene, koliko su tenderi fer te je li politička podobnost presudna i šta građani BiH plaćaju - kvalitetu ili političke igre.

Glavna urednica CIN-a Renata Radić-Dragić kazala je da proces javnih nabavki prati niz anomalija i propusta navodeći primjer kupovine automobila u institucijama po principu "staro za novo", a to, podsjeća ona, nije definirano Zakonom o javnim nabavkama. Također je dodala niz slučajeva kada su specifikacije ugovora prilagođene određenom poduzeću, odobreni su dodatni radovi ili su već sklopljenom ugovoru dodati aneksi koji mijenjaju uvjete zbog kojih je neko poduzeće sklopilo ugovor.

‘’Svi mi plaćamo javne nabavke i imamo pravo znati kako se taj novac troši’’, potcrtala je Radić-Dragić.

Jedan od novinara CIN-a koji su radili na bazi Ermin Zatega naglasio je da je najviše novca u protekle četiri godine potrošeno u energetskom i zdravstvenom sektoru.

Kako kaže, tri javne elektroprivrede i sva poduzeća koja im pripadaju, potrošili su na rudarsku mehanizaciju, gorivo i električnu energiju gotovo 2,1 milijardu KM ili oko trećine ukupnog iznosa zabilježenog u CIN-ovoj bazi.

Dodao je da su najviše novca, oko 1,4 milijarde KM, dobile firme iz Sarajeva, same ili u konzorciju sa drugim firmama. Firme iz Banje Luke su zaradile više od milijarde KM, dok su mostarske firme dobile poslove vrijedne 534 milijuna KM.

Zatega je poručio da vjeruje da će građani BiH znati šta da rade s navedenim podacima te da će izvršiti pritisak na organe vlasti i pravosuđe BiH.

Kopirati
Drag cursor here to close