Ministarska fotelja
Najozbiljniji kandidat: Damir Arnaut novi ministar pravde
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Damir Arnaut, zastupnik SBB-a u parlamentu BiH, pravni stručnjak koji se prošle godine priključio stranci Fahrudina Radončića nakon što je završio misiju veleposlanika BiH u Australiji i napustio Stranku za BiH, najozbiljniji je kandidat za novog ministra pravde.
Ova informacija "Nezavisnim" je potvrđena od izvora blisklih pregovorima o rekonstrukciji Vijeća ministara BiH.
Naime, još nije isključeno da ministarsku fotelju, iako ona nikako ne zadovoljava njegove političke afinitete, ipak prihvati i sam Radončić. On bi, u tom slučaju, preuzeo poziciju Slavka Matanovića iz DF-a u prometu i komunikacijama.
Međutim, prema saznanjima "Nezavisnih", Radončić je sa Draganom Čovićem, liderom HDZ BiH, u petak u Mostaru postigao formalni dogovor o razmjeni ministarstava onda kada SBB zamijeni DF u Vijeću ministara.
Prema tom dogovoru, SBB-u će pripasti pravda, a HDZ-u promet i komunikacije, što znači da će aktualni ministar pravde Josip Grubeša biti smijenjen. No, sve je još na dugom štapu, jer je moguć novi obrat u Radončićevom promišljanju, ali i zbog toga što nije izvjesno da su SDA, SBB i HDZ osigurali podršku za rekonstrukciju državne vlasti, a što će biti jasno već na sjednici Zastupničkog doma 24. studenog.
Bitno je podsjetiti, da bi nova koalicija uopće uspjela u svojoj namjeri, neophodne su joj 22 ruke u parlamentu. Sve i kad bi podijeljeni Klub SDA bio jednoglasan, sa svih 10 ruku za (a ne samo šest), koaliciji nedostaje još pet ruku za većinu, a njih imaju ili Savez za promjene ili SNSD. Senad Šepić, jedan od četiri zastupnika SDA koji su prije nekoliko mjeseci otkazali poslušnost Bakiru Izetbegoviću zahtijevajući promjenu kadrovske politike i demokratizaciju stranke, kaže da je sve ovo novo i za njega.
"I ja sam iz medija saznao da se to namjerava uraditi na taj način. Ne znam kako ćemo se ponašati u parlamentu, jer još nemamo stav stranke. Trebamo sjesti i razgovarati, da uz argumentaciju vidimo što je najbolje za stranku i budućnost zemlje", kaže Šepić. Emir Suljagić, član Predsjedništva DF-a i zamjenik ministra obrane, kaže da je za plan rekonstrukcije saznao iz medija.
"Sve što vi znate - znam i ja, a ja sam to pročitao u novinama. Što se mene tiče, to je njihov prerogativ i njihova odluka", kratko je kazao Suljagić. Sa druge strane, Nikola Lovrinović, državni zastupnik i član Predsjedništva HDZ BiH, ističe da je ulazak SBB-a u državnu vlast poželjan.
"Moje iskustvo kao predsjednika Zajedničkog povjerenstva za EU integracije je upravo pozitivno kada je u pitanju rad članova SBB-a. Stoga sugeriram da se to čim prije završi. I nikoga se ne izbacuje, nego je DF sam sebe doveo u situaciju da više nije dobar partner za procese koji predstoje", ističe on.
Da je ovo iznimno klizav politički teren, potvrdili su i stavovi predstavnika stranaka iz RS, koje još kalkuliraju u vezi sa podrškom za rekonstrukcije. Naime, ni u SDS-u, ali ni u SNSD-u, još nemaju službeni stav o ovome.
"Kad to dođe na dnevni red, kad to bude aktualno, mi ćemo to staviti na organe stranke pa ćemo se izjasniti o tome", rekao je jučer Borislav Bojić, potpredsjednik SDS-a i zastupnik ove stranke u parlamentu BiH. Milica Marković, dužnosnica SNSD-a i državna zastupnica, kaže da još ima vremena do toga, jer novi ministri do imenovanja moraju proći i sigurnosne provjere.
"Što se tiče same podrške rekonstrukciji, naša stranka još nije zauzela stav. Moje osobno razmišljanje, dakle, to nije stav stranke, jeste da je, bez obzira na dobre odnose s nekim strankama, SNSD opozicija i ne vidim razlog zašto bi nekoga podržao", kaže Markovićeva.
I po ovim stavovima sasvim je izvjesno da će na sjednici 24. studenog biti burno. Ne samo zbog neizvjesnosti glasanja samog Kluba SDA, već i zbog moguće paradoksalne situacije da za ulazak SBB-a u koaliciju u kojoj je Savez za promjene, podrži SNSD, ali ne i sam Savez.