Građani plaćaju putovanja

Najpovoljnija putnička agencija na svijetu - Parlament FBiH

Vijesti / Flash | 20. 09. 2016. u 08:58 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Najpovoljnija putnička agencija na svijetu je Parlament Federacije. Uz njihovu pomoć potpuno besplatno moguće je putovati na najatraktivnije svjetske destinacije.

Oba doma Parlamenta FBiH u nešto više od godinu i po dana održali su svega 14 sjednica. Za to vrijeme, zastupnici i izaslanici nisu propustili niti jednu priliku za putovanja na studijske posjete, konferencije, seminare, sajmove, zasjedanja, samite, Božićne turnire, obljetnice tragedija u susjednim zemljama, ali i gostovanja stranačkog karaktera širom Europe i svijeta, piše Žurnal.ba.

Žurnal objavljuje gdje su državnim novcem u ovom mandatu putovali Federalni zastupnici i izaslanici.

Predsjedavajuća Doma naroda Federalnog parlamenta Lidija Bradara (HDZ BiH) u ovom mandatu otišla je na devet putovanja. Upitno je na koji način njen odlazak u službenu posjetu Zagrebu na poziv Predsjedništva HDZ-a Hrvatske, kao i tri dana u Kapfenbergu u Austriji na Božićnom turniru i obilježavanju godišnjice Hrvatskog amaterskog športskog kluba – Kapfenberg, može pomoći Bosni i Hercegovini. Upitna je i korist za državu pri službenom putovanju na početku ljetne sezone ove godine kada je predsjedavajuća Bradara pet dana provela na otoku Šipanj u Hrvatskoj radi sudjelovanja u ljetnoj školi ''Nova uloga euro-atlantizma''.

Osim toga, 2015. godine predsjedavajuća je posjetila i Švedsku državnu upravu za kartiranje, katastar i upis prava, tri dana provela u Linzu u Austriji, službeno je posjetila Budimpeštu, Bruxelles u Kraljevini Belgiji, ali i Pariz.

Zastupnički dom

Biti zastupnik u Federalnom parlamentu u prošloj godini značilo je da možete otputovati gdje god želite i onda predati podatke administrativnoj komisiji i naknadno naplatiti troškove.
Tek u prvom mjesecu 2016. godine Administrativna komisija Zastupničkog doma Federalnog parlamenta sjetila se da obavijesti zastupnike da su konstatirani propusti u postupku odobrenja službenih putovanja:

''Uočeno je da se službena putovanja obavljaju na osnovu poziva nevladinih i međunarodnih udruženja i institucija za koja se naknadno traže nalozi za pravdanje putovanja, zbog čega dolazi do nekontroliranog trošenja financijskih sredstava i kršenja uredbi koje nalažu prethodno odobravanje službenog putovanja i njegovog pravdanja u propisanim rokovima''.
Prema vrlo šturoj i nekompletnoj tabeli koju je Žurnal dobio iz službe Parlamenta Federacije ukupni troškovi za putovanja parlamentaraca u 2015.godini iznosili su 28.818 maraka.

U 2016. godini potrošeno je 6.214 maraka, iako još uvijek nisu obračunati svi troškovi. U tabelama ne piše tko je putovao, a u većini slučajeva ni kada.

Međutim, dokumentacija koja je u posjedu Žurnala pokazuje da tabele dobivene iz službe Parlamenta Federacije ne pokazuju kompletne podatke.

U podacima službe ne navodi se da je predsjedavajući Zastupničkog doma Edin Mušić (SDA) pred kraj prošle godine proveo pet dana u Belgiji u okviru tzv. Twinning projekta. Zajedno s predsjedavajućim u Belgiji je bio i zastupnik Safet Kešo (SDA).

Troškove njihovih avionskih karata za ovo putovanje platili su građani.

Osim toga, Mušić je prošle godine posjetio i Budimpeštu dva dana gdje je sudjelovao na 7. Konferenciji predsjednika Parlamenata zemalja Zapadnog Balkana. Od administrativne komisije traženo je da mu se odobre dnevnice.

Služba Parlamenta Federacije nije navela ni putovanje zastupnice Zane Marjanović (SBB) u Minneapolis (USA) gdje je od 15. do 18.7.2015. godine nazočila 59. Godišnjoj konferenciji u organizaciji Sister Citics Internacional. Ovom prilikom Zani Marjanović uručena je nagrada za istaknuto liderstvo. Za ovo putovanje od Federacije Marjanović je potraživala naknadu putnih troškova i dnevnice za četiri dana.

Služba ne navodi ni činjenicu da je zastupnica Jasna Duraković Hadžiahmetović (SBB) boravila u Londonu od 17.01 do 06.02.2016.godine gdje je sudjelovala u British Bosnia and Herzegovina Fellowship Programu. Za ovo putovanje Duraković Hadžiahmetović tražila je da joj se po povratku iz Velike Britanije isplate dnevnice.

Nije navedeno ni putovanje zastupnice iz koalicije HDZ BIH, HSS, HKDU BIH, HSP DR. ANTE STARČEVIĆ, HSP HERCEG-BOSNE Slavice Josipović na obljetnicu stradanja u Vukovar. Josipović je iz proračuna tražila naknadu putovanja i dnevnica.

Osim toga, zastupnica Josipović od 4. do 6. kolovoza boravila je u Kninu i Zagrebu na obilježavanju dvadesete obljetnice akcije 'Oluja'. Proračun je to koštalo 962 KM.

Zastupnica iste koalicije Darijana Katić zahtjev za naknadu troškova za ''Konrad Adeneuer studijsko putovanje'' u Bruxelles i Berlin od 11. do 16. listopada 2015.godine predala je naknadno u prosincu. Također na poziv regionalne Akademije za Demokraciju Katić se odazvala i od 27. studenog do 1. prosinca 2015. godine provela na seminaru u Beogradu. Troškove za dnevnice tražila je naknadno.

Također, pet dana u Bruxelelsu i Berlinu na studijskom putovanju provela je Kenela Zuko (SDA), za što je tražila dnevnice, kao i u slučaju kada je gostovala u Republici Iran od 26 do 30.7.2015 godine gdje je uspostavljala suradnju između politički aktivnih žena.

U razdoblju od 8. do 9. listopada prošle godine na radnoj večeri kod Turskog premijera u Izmiru boravili su zastupnici Azra Hadžiahmetović (SBiH) i Damir Mašić (SDP), dok je Alma Kratina (DF) prošle godine u desetom mjesecu provela dva dana na studijskom putovanju u Zagrebu. Naslov ove manifestacije glasio je ''Integracije Republike Hrvatske u EU i ravnopravnost spolova''.

Kontrola koristi za državu ne postoji, sve je prepušteno savjesti. Plaća oko 4000 maraka, paušal od 700 maraka, naknada za topli obrok, prijevoz, odvojeni život, i savjest ne idu zajedno. Samo rijetki, a opet pod pritiskom medija, na putovanja krenu vlastitim automobilom ili se odreknu dnevnica.


Kopirati
Drag cursor here to close