Europski izvještaji
Najviše pohvale Srbiji, Turskoj kritika zbog nasilja i cenzure
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Balkanske zemlje su napravile korak u reformama ka članstvu u EU, ali moraju provesti još mnoštvo reformi, suština je godišnjeg izveštaja Europske komisije o napretku ovih država koji je predstavio europski Tajnik za susjedstvo i pregovore o proširenju Johannes Hahn.
Srbija je, po riječima Hahna, ostvarila krupne korake na putu ka Europskoj uniji što je približilo otvaranju prvih pregovaračkih poglavlja, vjerojatno krajem godine, prenosi Radio Slobodna Europa.
"Očekujemo da Srbija odlučno krene napred u reformama, posebno u pravosuđu, bitki protiv korupcije i organiziranog kriminala, slobodi izražavanja, suzbijanju diskriminacije, reformi javne uprave i ekonomije", naglasio je Hahn.
Europska komisija zaključila je u danas objavljenom godišnjem izvještaju da je Kosovo postiglo napredak i da je Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju prekretnica na putu k njegovoj europskoj budućnosti, ali i ocijenila da je u primjeni europskih standarda u većini oblasti Kosovo tek na početku puta.
U dijelu koji se odnosi na političke kriterije, Komisija navodi da je Kosovo ispunilo dva važna obećanja, pošto je skupština usvojila ustavne amandmane kojima se omogućava osnivanje Specijalnog suda i potvrdilo privrženost normalizaciji odnosa sa Srbijom, postizanjem sporazuma o energetici, telekomunikacijama, mostu u Mitrovici i Zajednici srpskih općina.
Dodaje se, međutim, da opozicija nasilnom opstrukcijom skupštinskih zasjedanja negativno utječe na rad skupštine i da to mora biti hitno riješeno.
U Crnoj Gori je zabilježen "umjereni napredak" u većini pregovaračkih poglavlja, ali i ocjena da "razina usklađenosti varira". Povodom nedavnih prosvjeda dijela opozicije, Europska komisija poziva političke stranke u Crnoj Gori da uspostave konstruktivan dijalog, prenosi RSE.
Afera prisluškivanje u Makedoniji je ukazala na političku korupciju i političko uplitanje u institucije sustava koji štete zemlji. Turska je pozavna da smiri rastuće nasilje i oštro kritizirana zbog kršenja medijskih sloboda.
Kada je riječ o BiH, provođenje reformi iz agende, koja je usvojena u srpnju, predstavlja uvjet za razmatranje prijave za članstvo u EU, navodi se u izvještaju i dodaje da je BiH ponovo na reformskom putu.
"Politički konsenzus o ulasku zemlje u EU, koji je pokazan u veljači u obvezama preuzetim u pisanoj formi, treba da se realizira usvajanjem i usklađenom primjenom potrebnih reformi širom zemlje", navodi se u izvještaju.