Krupni koraci u BiH

Ne postoji diskriminacija u traženju nestalih osoba u BiH

Vijesti / Flash | 17. 02. 2015. u 14:08 M.A.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''U procesu traženja nestalih osoba u Bosni i Hercegovini ne postoji diskriminacija'', rekao je danas u Banja Luci šef Programa Međunarodne komisije za nestale osobe (ICMP) Matthew Holliday negirajući tvrdnje udruženja u Republici Srpskoj.

Istaknuo je da analizom Središnje evidencije nestalih osoba nije utvrđena značajna razlika u stopi identificiranja između Federacije BiH (74,83) i Republike Srpske (72,18 posto), što pokazuje da ne postoji pristranost ili diskriminacija u ovom procesu.

Smatra da je BiH napravila izuzetno krupne korake u procesu traganja i identifikacije nestalih.

''Od 31.500 osoba, koje su nakon rata u BiH registrirane kao nestale, do danas je identificirano oko 23.000'', rekao je Holliday u izjavi novinarima u Banja Luci.

Pojasnio je da su od 2001. godine 14.792 osobe identificirane na temelju analize DNK, koju u procesu identificiranja koristi ICMP, a posmrtni ostaci 8.192 osobe su identificirani na osnovu klasičnih metoda identifikacije, javlja Fena.

Holliday ističe da se još traga za oko 8.000 osoba, kao i da Zakon o nestalim osobama BiH mora biti implementiran.

S druge strane, predsjednik Organizacije obitelji zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske Nedeljko Mitrović i dalje tvrdi da postoji diskriminacija u procesu traženja nestalih Srba iz RS-a.

Mitrović ponovo kritizira rad Instituta za traženje nestalih BiH te traži da se proces traženja nestalih Srba ubrza.

Predstavnici ICMP-a su danas u Banja Luci predstavili rezultate traganja za nestalim osobama u Bosni i Hercegovini od 1996. godine.

ICMP je u prosincu 2014. objavio sveobuhvatan pregled stanja procesa traganja za nestalim osobama u BiH od vremena oružanih sukoba pa sve do danas, pod nazivom "BiH, Osobe nestale uslijed oružanih sukoba tijekom 1990-ih: Pregled stanja".

Taj dokument daje uvid u to kako je proces traganja za nestalim osobama evoluirao, prikaz institucija koje su uključene u proces, pregled rezultata koji su do sada ostvareni i koraka koji trebaju biti učinjeni.

Pregled stanja dokumentira nove tehnike koje su razvijene, uključujući primjenu DNK metode, a koje su doprinijele činjenici da je danas u BiH pronađeno i identificirano više od 70 posto nestalih osoba.

Također, publikacija predstavlja i strategiju koja će osigurati održivost procesa traganja za nestalim osobama.

Od završetka rata na popisu nestalih osoba na području cijele Hercegovini bilo je 2 550 imena, a danas se traga za još 693 osobe, ranij je za medije rekla istražiteljica Instituta za nestale osobe BiH Sanja Mulać.

Inače, u proteklih dvadeset godina u Bosni i Hercegovini postignuti su značajni rezultati kada je u pitanju proces traganja za nestalim osobama, no, s obzirom da je i dalje nepoznata sudbina između osam i devet tisuća nestalih, mora se nastaviti s tim poslom, rečeno je u četvrtak u Mostaru na predstavljanju publikacije "BiH, Osobe nestale uslijed oružanih sukoba tijekom 1990-ih: Pregled stanja", javlja Fena.


Kopirati
Drag cursor here to close