Napadi
Nedodirljivi napadači na novinare
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Upravni odbor Udruženja BH novinari i Linija za pomoć novinarima pozivaju policijske strukture i pravosudne institucije da sa mnogo više posvećenosti i efikasnosti pristupaju istragama fizičkih napada, prijetnji smrću, govora mržnje i drugih krivičnih djela počinjenih prema novinarima i medijima u Bosni i Hercegovini.
U povodu 2. studenog – UN dana borbe protiv nekažnjivosti zločina prema novinarima, BH novinari i FMHL ističu kako su pravosudnim institucijama prijavili 49 slučajeva prijetnji i ugrožavanja sigurnosti od 1.1.2022. do 31.10.2024., od čega je samo 5 slučajeva okončano osuđujućim presudama protiv napadača.
Ne istražuju se prijetnje političara
Istovremeno, 4 prijave su odbačene kao neosnovane, a u 5 slučajeva su podignute optužnice i čeka se ishod sudskog postupka. Još 7 prijava FMHL je riješeno u korist novinara i medijskih kuća djelovanjem drugih državnih i neovisnih institucija (javnih inspekcija, ombudsmena, lokalnih vlasti, itd...).
''Iako ove godine u BiH bilježimo blagi porast efikasnosti istraga i procesuiranja krivičnih djela prema novinarima, Upravni odbor BH novinara smatra kako policija, tužiteljstva i sudovi trebaju pojačati napore u brzini istraga i više uvažavati EU standarde pravne i institucionalne zaštite slobode izražavanja i sigurnosti medijskih profesionalaca'', navodi se u priopćenju
BH novinari i FMHL također skreću pažnju na propuštanje pravosuđa da istraži i procesuira napada i prijetnje novinarkama i novinarima iza kojih stoje visoki državni dužnosnici, predsjednici političkih stranaka i javni službenici.
''Iako u bazi podataka FMHL ima desetine takvih slučajeva, još ni jedan visokopozicionirani političar u BiH nije obuhvaćen istragom, a kamoli kažnjen zbog napada na novinare i medijske slobode! Takva praksa je neprihvatljiva i ukazuje na postojanje 'nedodirljivih napadača na novinare' čije se nasilje godinama tolerira po inerciji ili iz straha od moći i utjecaja koje takve osobe imaju u bh. institucijama i društvu'', navedeno je u priopćenju.
Mijenjati zakonodavstvo
BH novinari i FMHL smatraju kako bi za smanjenje nasilja prema novinarkama i novinarima bilo nužno mijenjati krivično zakonodavstvo na način da se medijski profesionalci štite kao osobe koje rade posao od javnog značaja.
Oba doma Parlamentarne skupštine BiH su u ljeto 2022. godine usvojili zaključak o potrebi izmjene krivičnog zakonodavstva, ali Vijeće ministara BiH nije ništa poduzelo u tom pravcu, iako je zakonska zaštita sigurnosti novinara jedan od uvjeta otvaranja pregovora BiH o pristupanju Europskoj uniji.
Upravni odbor BH novinara i FMHL pozivaju novinarke i novinare iz cijele BiH da budu više solidarni i glasniji u zaštiti svojih kolega, te da kontinuirano izvještavaju o nekažnjivosti ove vrste nasilja u svim dijelovima države, vršeći tako legitimni pritisak na vlasti i pravosuđe za preuzimanje zakonske odgovornosti u zaštiti slobode izražavanja.
Uvjet za EU
Ingrid Macdonald, rezidentna koordinatorica Ujedinjenih naroda u Bosni i Hercegovini i Siniša Šešum, šefa UNESCO ureda u Sarajevu, istaknuli su pak kako novinari igraju ključnu ulogu u osiguravanju pouzdanih informacija za građane i pozivanju na odgovornost vlasti.
''Prijetnje i napadi na novinare podrivaju slobodu izražavanja, jedan od temelja demokratskog društva. Povodom desete godišnjice Međunarodnog dana borbe protiv nekažnjivosti za zločine nad novinarima izražavamo duboku zabrinutost zbog prijetnji smrću, uznemiravanja i fizičkih napada usmjerenih na novinare i medijske radnike u Bosni i Hercegovini, kao i zbog nedostatka odgovarajućeg institucionalnog odgovora. Pozivamo nadležne institucije širom Bosne i Hercegovine da zaštite novinare, s posebnim fokusom na žene, koje su često izložene zloupotrebi i zastrašivanju, te da osiguraju slobodno i sigurno radno okruženje, kako online, tako i offline. Također, apeliramo na vlasti na svim nivoima u Bosni i Hercegovini da ne donose zakone koji bi ugrozili slobodu izražavanja te da ukinu zakone i zakonske odredbe koje kriminaliziraju klevetu, čime se ograničava sloboda medija'', naveli su Macdonald i Šešum.
Naveli su kako je pravo na slobodu izražavanja, uključujući sigurnost novinara, zajamčeno je Međunarodnim paktom o građanskim i političkim pravima, kojem je Bosna i Hercegovina pristupila.
''To je također jedan od zahtjeva za pristupanje Bosne i Hercegovine Europskoj uniji'', napomenuli su.