I to je to
Nema izbora u Mostaru
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Središnje izborno povjerenstvo BiH je danas na sjednici donijela Odluku o raspisivanju i održavanju lokalnih izbora u BiH 2. listopada ove godine.
Predsjednik Povjerenstva Ahmet Šantić je na pres-konferenciji nakon sjednice kazao da se izbori raspisuju za: 74 općinska vijeća u Federaciji BiH, 57 skupština općina u RS-u, 131 načelnika u BiH, četiri gradska vijeća u Federaciji BiH (Bihać, Tuzla, Zenica i Široki Brijeg), šest skupština gradova u RS-u (Prijedor, Bijeljina, Banja Luka, Doboj, Zvornik i Trebinje), deset gradonačelnika u BiH i Skupštinu Brčko Distrikta BiH.
Šantić je istaknuo da Središnje izborno povjerenstvo nije moglo donijeti odluku o raspisivanju izbora za izbor vijećnika u Vijeće Grada Mostara, s obzirom na odluku Ustavnog suda BiH od 26. studenog 2010. godine, zbog toga što su tim odlukama proglašene neustavnim odredbe Izbornog zakona BiH koje se odnose na Grad Mostar.
''S tim da smo u današnjoj odluci također konstatirali da će izbori za izbor vjećnika u Vijeće Grada Mostara biti raspisani kada se za to steknu zakonski uvjeti'', naveo je Šantić.
Za održavanje lokalnih izbora bit će potrebno oko osam milijuna KM. U proračunu institucija BiH osiguran je iznos od četiri milijuna KM, a preostala oko četiri milijuna KM su dužne osigurati jedinice lokalne samouprave.
Središnje izborno povjerenstvo BiH je sinoć u ponoć napravilo presjek biračkog popisa.
''Ukupan broj birača trenutno u BiH sa sinoćnjim presjekom 3.345.486 birača'', kazao je Šantić.
On je podsjetio da pravo da se kandidiraju imaju osobe koje do zatvaranja biračkog popisa imaju prijavljeno prebivalište u izbornoj jedinici u kojoj se žele kandidirati.
Uz odluku o raspisivanju izbora, SIP je usvojio uputstvo o rokovima i redoslijedu izbornih aktivnosti za sve sudionike u izbornom procesu. "Od 7. svibnja počinje teći rok za prijavu za ovjeru političkih stranaka i nezavisnih kandidata", naveo je Šantić.
"Većina jedinica lokalne samouprave ispunila je ovu svoju zakonsku obavezu i krajnje je vrijeme da oni koji to nisu učinili urade jer dovode u pitanje izbore u tim općinama", istaknuo je Šantić.
Predsjednik SIP-a preczirao je da općine Gradiška, Srbac, Jezero, Novo Goražde i Bileća još nisu usvojile proračune, u Bugojnu nisu osigurana dovoljna sredstva za provođenje izbora, a od organa vlasti u Srebreniku i Istočnom Mostaru nisu dobivene informacije o stanju njihovih proračuna.
Šantić je naveo da je donesena i odluka o glasanju u diplomatsko-konzularnim predstavništvima (DKP), a gdje će se glasati u DKP-ima znat će se naknadno na osnovu broja upisanih birača koji žele da glasaju.