Ruke za većinu

Nema većine ni reforme s papcima

Vijesti / Flash | 06. 08. 2015. u 07:13 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''SDA i njezini partneri nisu osigurali većinu ni u Zastupničkom domu ni u Domu naroda federalnog parlamenta, gdje od potrebnih 50, odnosno 28 ruku, imaju 49 u Zastupničkom te 24 u Domu naroda'', rekao je za Nezavisne novine Emir Suljagić, član Predsjedništva DF-a, stranke koja je od donedavnog ključnog partnera SDA evoluirala u žestoku oporbenu stranku.

DF je, nakon izlaska iz koalicije, SDA prepustila mogućnost formiranja nove parlamentarne većine, no očito je da je ovo proces koji će ići jako teško, što svakako može da zabrine budući da je Vlada FBiH najprije bila tjednima blokirana, a sada jedva radi u krnjem sazivu, dok se kriza polako prenosi i na zakonodavnu vlast u Federaciji.

Nije se igrati

Suljagić poručuje da će njihov potpredsjednik FBiH (Milan Dunović) dati suglasnost za formiranje nove vlade samo ukoliko dostave najmanje 50 imena zastupnika, odnosno 28 imena izaslaika, s njihovim potpisima.

"Ne mogu se reforme praviti s 'papcima' i preletačima, nego s ozbiljnim politikama i većinama. Nama je, za razliku od SDA, uvijek bila važnija država od stranke i stranačkih klanova", rekao je Suljagić.

Na pitanje što i kako dalje, ako zaista nema većine, usprkos tvrdnjama SDA da su je osigurali, Suljagić odgovara da je zalog europska budućnost zemlje.

"S tim stvarima se nije igrati. SDA očito ne može i nije sposobna formirati većinu, iako su trgovali sa svim, svakim i svačim. A 50 ruku sada mogu imati samo s Našom strankom", zaključuje Suljagić.

Tko koči

Međutim, potpuno druge poruke dolaze iz tabora SDA. Glavni tajnik ove stranke Amir Zukić uvjerava da je većina osigurana te zaključuje da bi Demokratska fronta "malo bila, malo ne bi bila u vlasti".

"Ustav je ovdje jasan, premijer predlaže kandidate za vladu, na koje predsjednik i potpredsjednici FBiH daju suglasnost, a to onda ide na parlament. U ovom trenutku SDA ima i više od 50 ruku", uvjerava Zukić te zaključuje da nova većina nema namjeru slati dokaze Dunoviću.

Na pitanje što onda ukoliko Dunović ne potpiše suglasnost, jer je tražio dokaze, Zukić odgovara kako će u tom slučaju biti jasno "tko koči sve procese i tko to treba da objasni javnosti".

I Reuf Bajrović, bivši ministar energetike u Vladi FBiH i jedan od ključnih ljudi DF-a, je siguran da SDA nema dovoljno ruku za formiranje nove većine.

"Sve i da imaju 50 ruku, a nemaju, jako je bitna i prohodnost u Domu naroda, koju oni također nemaju. Evo, i zastupnik SDA Rasim Omerović je izjavio da je izašao iz većine i samo bez njega je to 49 ruku", ističe Bajrović.

Pritisak međunarodne zajednice

Analitičari smatraju da bi ključnu ulogu u parlamentarnoj klackalici od većine do manjine i obrnuto mogla da odigra Naša stranka. Po ideologiji čista ljevica, ali i stranka koja se svojom podrškom novom Zakonu o radu, koji su SDA i HDZ jedva progurale u Parlamentu, svakako i pomoću njih, žestoko konftonitirala sa DF-om.

No, Peđa Kojović, predsjednik Naše stranke, je izričit.

"Ne, mi nismo dio nove većine, nećemo niti smo ikada vodili takve razgovore, jer naš stav se nije promijenio", ističe Kojović.

Naglašava kako Naša stranka ima potpuno drugačiju viziju BiH u odnosu na nacionalne stranke, "koje su je dovele u stanje u kojem je", ali da je zakon s postojećim izmjenama dobro rješenje.

"Kad bi se SDA i HDZ pitali, ne bi nikada progurali ovaj zakon koji im je nanio veliku štetu. Međutim, zbog teškog ekonomskog stanja i financijske nelikvidnosti, pritisak međunarodne zajednice je bio takav da su to morali. A naša podrška zakonu, koji je bolji od starog, nema nikakve veze s našim odnosom prema nacionalnim strankama, koji se nije promijenio", zaključuje Kojović.

Kopirati
Drag cursor here to close