konkretne mjere
Nema vremena za iste političke greške iz prošlosti
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Visoka predstavnica Europske unije za vanjsku i sigurnosnu politiku i potpredsjednica Europske komisije Federica Mogherini kazala je danas u Sarajevu da se moraju napraviti konkretne mjere u cilju približenja BiH Europskoj uniji te da se ne smije više dozvoliti da se prave iste političke greške kao u prošlosti.
Ona je u obraćanju zastupnicima Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) na današnjoj drugoj hitnoj sjednici, kojoj je prisustvovalo i 12 izaslanika iz Doma naroda, poručila je da je danas usvojena povijesna odluka za BiH, ali i napomenula da sada treba snažno krenuti u reforme, dodajući da se radi o odluci koja je u interesu građana BiH.
''BiH je zemlja nevjerojatnih različitosti, bogate povijesti, i zemlja tolerancije, ali i zemlja koja je ima duboke podjele što zahtjeva i s naše strane analizu i uvažavanje, ali tragedija iz devedesetih ne smiju biti prepreka za napredak'', kazala je.
Smatra da je došlo vrijeme da se iskoriste brojni potencijali koje BiH ima, jer građani ove zemlje žele snažnije gospodarstvo, povezivanje putevima i željeznicama, odnosno žele bolju budućnost, što će Mogherini snažno podržavati. Ipak, naglasila je da su nadležnosti za promjene na državnom parlamentu, ali određenu odgovornost imaju i entitetski parlamenti, napominjući da naredni koraci zahtijevaju koordinaciju na svim razinama.
Nova šansa
''Nova inicijativa EU za BiH daje šansu BiH da se približi EU, ali se vi morate usuglasiti oko tog puta i konkretno djelovati i u tome je odgovor zašto je ovo povijesna odluka zastupnika i izaslanika'', pojasnila je.
Ponovila je da Europska unija podrazumijeva slobode, ljudska prava i jednakosti te uvažava prava manjina, a poručila je i da nema sumnje da će BiH dati svoj doprinos u okviru EU napora za okončanje podjela na evropskom kontinentu. Izrazila je zadovoljstvo što je prisustvovala usvajanju ove odluke, najavljujući da će ovaj trenutak biti zabilježen o čemu će osobno obavijestiti ministre vanjskih poslova zemalja EU, a potom bi Europsko vijeće trebalo razmatrati stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP).
Političari u BiH, naglasila je, morat će se sada fokusirati na hitne ekonomske i socijalne reforme posebno zbog teške ekonomske situacije u BiH, jer je nezaposlenost u BiH veliki problem zbog čega je važno pokrenuti otvaranje radnih mjesta.
Reforme ključne
Kao prioritete je istaknula i reforme u zdravstvu, obrazovanju te reforme u socijalnom sektoru, uspostavljanje funkcionalne tržišne ekonomije, uspostavljanje pravne države te jačanje administrativnih kapaciteta kako bi se osnažila učinkovitost institucija na svim razinama. Istaknula je da uspostavljanje efikasnog Mehanizma koordinacije ostaje ključno za uspješnu interakciju za buduće članstvo.
''Provedba reformi je ključna u svemu tome, a nakon ovog dana sljedeći korak je realizacija. Ovi prioriteti nisu konačni tu će biti i druge reforme koje se tiču građana BiH'', pojašnjava Mogherini. Zaključila je da je EU snažno opredijeljena za ovu zemlju dodajući da njeno prisustvo potvrđuje to opredjeljenje budući da je u tri mjeseca dva puta posjetila BiH.
Izjavu o europskoj opredijeljenosti i neophodnim reformama BiH na putu ka Europskoj uniji (EU) koju je potpisalo Predsjedništvo BiH i predsjednici 14 političkih stranaka, usvojili su danas ranije i zastupnici i izaslanici na odvojenim hitnim sjednicama.
Predsjedništvo BiH usvojilo je i potpisalo 29. siječnja ovu Izjavu na inicijativu Velike Britanije i Njemačke, što je kasnije postala inicijativa EU. Kako je ranije najavljeno iz Europske unije Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), koji je potpisan 2008. godine, trebao bi stupiti na snagu. Današnjoj sjednici Zastupničkog doma državnog parlamenta prisustvovali su članovi Predsjedništva BiH, Vijeća ministara BiH i lideri političkih stanaka te brojni gosti iz međunarodnih organizacija u BiH.