Upozorenje
Neuspjeh nuklearnih pregovora s Iranom opasan za cijeli svijet
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Neuspjeh nuklearnih pregovora između Irana i velikih sila će biti "opasan za cijeli svijet", upozorio je u subotu glavni iranski pregovarač, uoči nastavka u Omanu razgovora koji moraju biti završeni do 24. studenog.
''Nuklearni sporazum je u interesu dvije strane i regije (...). Nitko ne želi da se vrati u situaciju prije sporazuma u Ženevi, jer bi to bio opasan scenarij za cijeli svijet'', izjavio je Abbas Araghchi, također i zamjenik ministra vanjskih poslova, u razgovoru na iranskom televizijskom kanalu na arapskom jeziku Al-Alam.
Nakon što je u studenom 2013. godine postignut privremeni sporazum u Ženevi, Iran i grupa 5+1 (Sjedinjene Američke Države, Francuska, Ujedinjeno kraljevstvo, Rusija, Kina i Njemačka) su dogovorili rok do 24. studenog da postignu sporazum koji će dozvoliti Islamskoj Republici da nastavi s nuklearnim programom isključivo civilnim u zamjenu za skidanje međunarodnih sankcija.
Američki državni tajnik John Kerry će se u nedjelju i ponedjeljak sastati u Omanu s iranskim ministrom vanjskih poslova Mohamadom Javadom Zarifom, kao i predstavnicom ad hoc Europske unije Catherine Ashton, da pokušaju približiti svoje stavove.
Iako je postignut napredak o brojnim pitanjima od prije godinu dana, postoje razilaženja o ključnim pitanjima kapaciteta obogaćivanja urana koji će Iran moći imati na vrijeme i u vremenskom okviru za ukidanje međunarodnih sankcija.
''Pregovori su gotovo prestali na jednom ili dva pitanja i nadamo se da će pregovori u Omanu omogućiti da se završe - globalnim sporazumom'', objasnio je Araghchi.
On je dodao da su "nivo, kapacitet i veličina obogaćivanja, kao i rok kada će moći imati industrijsko obogaćivanje" predmeti aktualnih pregovora".
Teheran želi trenutno i potpuno ukidanje ekonomskih sankcija u okviru finalnog sporazuma, dok se zapadnjaci zalažu za postepeno rješenje.
Prema jednom diplomatskom izvoru iz Teherana, novi prijedlozi 5+1 bi omogućili Iranu da "brzo" iskoristi sporazum, u zamjenu za prestanak zabrinutosti zapada o mogućem preusmjeravanju iranskog civilnog nuklearnog programa na vojnu komponentu. Ovaj izvor nije želio dati druge pojedinosti.
Zapadne zemlje i Izrael sumnjaju da Iran želi svoj program obogaćivanja upotrijebiti za proizvodnju nuklearnog oružja, što Teheran demantira.
''Islamska republika nije nikada željela proizvesti atomsko oružje. Međutim, mi razumijemo da oni žele imati osiguranje'', naglasio je Araghchi.